یک لحظه تصور کنید که اینستاگرام جایی برای کامنت گذاشتن نداشت. تصور کنید که نمی توانستید نظرتان را زیر پست های صفحات ارسال کنید. اینستاگرام تبدیل به محیط خشکی می شد و به طور کلی کارکرد خود را از دست می داد. اینستاگرام از زمان تاسیس تا به حال همیشه تلاش کرده است که راه های ارتباطی بیشتری برای کاربرانش فراهم کند و این راه های ارتباطی می توانند سودآور هم باشند. برای همین هم هستش که بحث کامنت مارکتینگ اینستاگرام مطرح شده است که اتفاقا بسیار هم مبحث جالبی می باشد. به این صورت که شما با امکان کامنت که اینستاگرام برایتان قرار داده است می توانید بازاریابی کنید. خیر! منظور ما این نیست برید کامنت تبلیغاتی زیر پست های مردم بگذارید. در واقع کامنت مارکتینگ اینستاگرام بیشتر امورش در همان صفحه شما می گذرد. با ما همراه باشید که منظورمان را واضح تر بیان کنیم.

کامنت مارکتینگ اینستاگرام

زمانی که صحبت از مدیریت شبکه های اجتماعی می شود، منظور همیشه هر کاری است که یک ادمین اینستاگرام باید انجام بدهد. اتفاقا در مدیریت شبکه های اجتماعی و خصوصا مدیریت پیج اینستاگرام کمی باید از آن “مدیر” بودن فاصله بگیریم. کامنت مارکتینگ اینستاگرام در واقع از ما می خواهد که کمی از قالب کسب و کارمان بیرون بیاییم و کمی انسانی تر به مخاطبان خودمان نگاه کنیم. حواستان باشد این مطلب، یک مطلب تخصصی نیست و راه هایی که به شما خواهیم گفت خیلی راحت هستند. تنها مهارتی که شما شاید به آن نیاز داشته باشید، کمی روابط عمومی و زیرک بودن است. با همین موارد هم می توانید یک بازاریابی کامنت عالی در اینستاگرام انجام بدهید و سطح مدیریت پیج اینستاگرام خودتان را بالاتر ببرید. اما قبل از هرچیز، بگذارید درباره اهمیت کامنت ها صحبت کنیم و بگوییم چرا یک شاخه جدا در بازاریابی دارند.

اهمیت کامنت مارکتینگ اینستاگرام چیست؟

مردم دوست دارند که دیده شوند، دوست دارند که شنیده شوند و دوست دارند که به آن ها اهمیت داده شوند. برای همین هم هستش که کامنت خودشان را در زیر پست های مختلف انتشار می دهند. آن ها می خواهند حس واقعی خودشان را درباره محتوا بیان کنند و آن چیزی که لازم است را بگویند. متوسط پست های اینستاگرام 285.48 کامنت دریافت می کنند. اینطور هم که معلوم است طبق آماری که Mention منتشر کرده است، 26 درصد از کاربران اینستاگرام عاشق کامنت گذاشتن و در میان گذاشتن تجربه های شخصی شان در کامنت های اینستاگرام هستند. (عجیب است! واقعا چرا؟ شاید ما درک نمی کنیم.)

کاربران اینستاگرام سوال می پرسند، نظر می دهند، دید شخصی خودشان را بیان می کنند، مکالمه آغاز می کنند و با یک جامعه جدید تعامل برقرار می کنند. همه این ها را کامنت برای آن ها فراهم کرده است. اصلا برای همین هم هستش که کامنت مارکتینگ اینستاگرام مهم است. شما از همین علاقه کاربران به کامنت گذاشتن می توانید استفاده کنید تا هم فروش بیشتری داشته باشید و هم به اینستاگرام بگویید که مردم شما را دوست دارند. درست است که میزان Engagement برای اینستاگرام مهم است و به واسطه آن پست های شما را به دیگران نشان می دهد و درست است که کامنت هم یکی از معیار های انگیجمنت است، اما کامنت صرفا فقط برای بالا بردن انگیجمنت نیست. در واقع کامنت خودش یک سرمایه است که باید به آن اهمیت داده شود و ما نیز به شما خواهیم گفت چگونه باید با آن برخورد کنید.

یادتان باشد که کامنت مارکتینگ اینستاگرام دو کار بزرگ انجام می دهد، اعتمادسازی می کند و تعامل را افزایش می دهد. پس برویم 8 نکته اصلی برای کامنت مارکتینگ را یاد بگیریم.

8 راه درست کامنت مارکتینگ اینستاگرام

قبل از هرچیز بگذارید یک نکته را به شما بگوییم. این 9 روشی که برای شما نام خواهیم برد ممکن است هم به منظور بالا بردن انگیجمنت، هم برای رضایت کاربر، هم برای دریافت کامنت بیشتر و هم برای کسب درآمد بیشتر می باشد. پس در واقع این راه ها کار هایی هستند که شما در کامنت مارکتینگ اینستاگرام به هر حال باید انجام بدهید. پس با ما همراه باشید تا این موارد را برای شما بیان کنیم.

سریع به کامنت ها پاسخ بدهید

این موضوع چرا در “کامنت مارکتینگ اینستاگرام” اهمیت دارد؟ نه فقط به این خاطر که اینستاگرام بیشتر شما را پروموت خواهد کرد، بلکه به این خاطر که کاربر هم از شما راضی تر خواهد بود. معمولا کاربران ممکن است در کامنت ها سوالاتی را بپرسند که جواب سریع بخواهند. بله! درست است که باید این کار را در دایرکت انجام بدهند اما دوستان، حق با مشتری است! حال شما با سریع جواب دادن به کامنت ها به کاربران خودتان نشان می دهید که چقدر برای آن ها ارزش قائل هستید. این هم حس خوبی ایجاد می کند و هم اینکه کاربر تشویق می شود که بیشتر برای شما کامنت بگذارد.

مثل یک انسان حرف بزنید!

خیر توهین برداشت نشود! منظور ما این است که خشک و رسمی حرف نزنید و خودمونی باشید. بگذارید کاربر حس نکند که یک ربات در حال پاسخ دادن به کامنتش است. سعی کنید لحن صمیمانه داشته باشید و با کاربر خودتان مثل یک دوست رفتار کنید. پیج اینستاگرام شما هرچقدر هم که یک پیج کاری باشد، به هر حال شما در یک محیطی هستید که هدفش سرگرمی است. پس سعی کنید این حس را به کاربر منتقل کنید که در کنار فروشنده خدمات بودن، دوست او نیز هستید.

مثل یک انسان حرف بزنید!

چاشنی طنز به کامنت ها اضافه کنید

همین مقاله ای که ما داریم می نویسیم را ببینید، اگر دست و پایمان بسته نبود انقدر چاشنی طنز به آن می دادیم! اما اینجا فضای وب است و کمی رسمی تر است. برعکس اینستاگرام، نه تنها نباید در کامنت مارکتینگ اینستاگرام خشک و رسمی باشید، بلکه باید حتی خیلی طناز و بامزه هم باشید. قرار نیست البته بیش از اندازه و به حد لودگی این کار انجام بشود اما سعی کنید کمی نمک به حرفتان اضافه کنید که برای کاربر هم حرف شما ملموس تر باشد و حس خوبی بگیرد.

از اموجی های مرتبط در پاسخ کامنت استفاده کنید

خداروشکر اینستاگرام مثل مقالات وب نیست و می توانید با اموجی ها احساس خودتان را بیان کنید. اینجا اتفاقا خیلی هم بهتر است به این خاطر که کاربر شما می تواند ببیند که شما چه احساسی دارید. چون همانطور که می دانید متن خالی که نمی تواند احساس را منتقل کند. کامنت مارکتینگ اینستاگرام هم مثل خیلی دیگر از بخش های مارکتینگ، به احساسات انسانی مرتبط می شود. این اموجی ها کامنت ها را چشمگیر تر هم می کنند و ممکن است نظر کاربر دیگری هم به آن ها جلب بشود.

تشکر کنید!

می دانیم شما اینطور نیستید اما خیلی ها هستند که وقتی کمی برندشان اسم پیدا می کند، دیگر پاسخ کامنت های تعریف و تمجید را نمی دهند. شما اینگونه نباشید! زمانی که کاربر در کامنت ها از شما تعریف می کند، از او تشکر کنید. این موضوع هم حس خیلی خوبی به مخاطب می دهد و هم مخاطبان دیگر را مجاب می کند که از شما تعریف کنند. چون آن ها می بینند که شما آن تعریف ها را می بینید و برایشان ارزش قائل هستید. همه چیز کامنت مارکتینگ اینستاگرام بر پایه ارزش گذاری است.

عذرخواهی کنید!

اشتباه پیش می آید، چه در مواجهه با یک مشتری وفادار و چه در مواجهه با یک مشتری که اولین تجربه استفاده از خدمات شما را دارد ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید. اگر خدمات مشتریان شما خوب نبود و مشکلاتی داشت و کاربر این موضوع را در کامنت مطرح کرد، این 5 مرحله را طی کنید:

-خونسرد باشید، معذرت خواهی کنید و مسئولیت پذیری خودتان را نشان دهید.

-با دقت سوالات آن ها را پاسخ بدهید.

-در رابطه با همان موضوع خاصی که کاربر گفته است صحبت کنید و سعی کنید راه حل ارائه دهید.

-وعده های بیهوده ندهید و اول 100 درصد مطمئن شوید که چیزی که می خواهند را می توانید به آن ها بدهید. سپس اقدام کنید.

-در صورت نیاز برای جبران، هدایا و تخفیف برای مخاطب در نظر بگیرید.

خود همین موضوع سطح کامنت مارکتینگ اینستاگرام شما را افزایش می دهد.

کامنت ها را پنهان یا حذف نکنید

اشکالی ندارد اگر کاربر انتقاد تندی از شما بکند و اشکالی ندارد اگر کاربران (با رعایت ادب) حتی شما را تخریب کنند. این ها موارد عادی است و هر کسب و کاری با آن ها دست و پنجه نرم کرده است. فقط بهتر است در صورتی کامنت ها را حذف و پنهان کنید که از الفاظ خیلی رکیک در آن ها استفاده شده است. اگر با انتقاد های تند مواجه شدید هیچ اشکال ندارد، بهتر است همان مراحلی را که برای بخش عذرخواهی کامنت مارکتینگ اینستاگرام گفتیم طی کنید. زیرا اگر شما کامنت ها را حذف یا پنهان کنید و کاربران متوجه شوند، نه تنها از شما متنفر می شوند، بلکه این تنفر را بین کاربران دیگر نیز پخش می کنند. پس در برابر کامنت های بد صبور باشید و این را بدانید که این ها به هر حال سختی های کار در اینستاگرام است.

کامنت ها را پنهان یا حذف نکنید

کامنت ها را به پست های خودتان محدود نکنید

منظور ما در کامنت مارکتینگ اینستاگرام این نیست که بروید و شروع به تبلیغ خودتان در زیر پست های دیگران کنید. خیر! شما باید زیر پست های کسب و کار های دیگر طوری کامنت بگذارید که یک حالت برد-برد برای خودتان و کسب و کار مورد نظر بوجود بیاورید. شما نظر خودتان را خیلی طبیعی (بدون استفاده از ربات یا جملات تکراری و ساختگی) درباره پست های دیگران می گویید و ممکن است کامنت شما هم بازخورد خوبی دریافت کند و لایک بشود. در این صورت کاربران صفحه مورد نظر، با شما و کسب و کار شما نیز آشنا می شوند و به صفحه شما می آیند. ممکن است حتی آن ها به فالوور ها و مشتریان شما نیز تبدیل بشوند.

سخن پایانی

این هم از بحث جذاب کامنت مارکتینگ اینستاگرام که بسیار هم ساده بود. طی کردن این مراحل شاید برای یک ادمین پر کار اینستاگرام سخت باشد. چون درست است که خیلی کار های ساده ای هستند، اما برای صفحات پر طرفدار و برند های معروف، کار های زیادی هستند. هر چند که اگر معجزه کامنت مارکتینگ اینستاگرام را بدانید، دیگر به این موضوع فکر نخواهید کرد و خودتان دست به کار خواهید شد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:

Gorgias

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *