شبکه های اجتماعی در بدو تاسیس معمولا با اهداف سرگرمی به بازار می آیند و برای این هستند که ما دوستان خودمان را در آن ها دنبال کنیم و از حالشان با خبر باشیم. اما بعد از مدتی یک سری مفاهیمی در آن ها تعریف می شوند که باعث می شود کاربرد آن ها فراتر از چیزی بشود که ما مد نظر داریم. یکی از این مفاهیم هشتگ است و ما به عنوان کسب و کار باید استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام را به خوبی بلد باشیم. این مفهوم به ما کمک می کند مخاطبان بیشتری را جذب کنیم و به مخاطبان نیز کمک می کند که فراتر از فالویینگ ها و فالوور های خودشان بروند و با محتواهای جدید در شبکه های اجتماعی آشنا بشوند. البته که هشتگ گذاری اصول خاص خودش را دارد و قرار است در این مقاله به آن ها بپردازیم. پس همراه ما باشید.

استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام

یک سری مفاهیم هستند که امروزه در مدیریت شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. همانطور که می دانید برای مدیریت شبکه های اجتماعی شما باید با تمامی جنبه های یک شبکه اجتماعی آشنا باشید و به خوبی از آن ها استفاده کنید. در مدیریت پیج اینستاگرام نیز مفهوم هشتگ گذاری جزوی از این جنبه ها می باشد. استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام از آن دسته مفاهیمی است که شاید برخی آن را خیلی جدی نمی گیرند و به همان هشتگ گذاری بدون دقت بسنده می کنند، اما جزو مسائل مهم در شبکه های اجتماعی و خصوصا مدیریت پیج اینستاگرام است که باید نکاتی در خصوص آن رعایت بشود. به این خاطر که هشتگ گذاری همانطور که می تواند باعث موفقیت برند و کسب و کار ما بشود، هشتگ گذاری نادرست می تواند شکست صفحه اینستاگرام ما را نیز به همراه داشته باشد.

حال در این مقاله، ما قرار نیست که برای شما هشتگ را تعریف کنیم. ما می دانیم که هشتگ چیست و اگر هم نمی دانیم می توانیم به مقالات قبلی سایت ما در رابطه با هشتگ مراجعه کنیم. در اینجا می خواهیم پا را فراتر بگذاریم و در رابطه با استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام صحبت کنیم. مفهومی که شاید به ظاهر توجه های زیادی در دنیای دیجیتال مارکتینگ دریافت کند اما باز هم خیلی ها آن را اشتباه متوجه شده اند و آنطور که باید پیگیر آن نیستند. ما در این مقاله تلاش کردیم که چند نکته را در رابطه با هشتگ گذاری اینستاگرام آموزش دهیم که تجدید نظری در استراتژی هشتگ گذاری بشود و کسب و کار ها، هشتگ های هدفمندتری استفاده کنند تا هم مخاطبان آن ها افزایش پیدا کند و هم در موقعیت مناسب، مخاطب مناسب را جذب کنند. پس در ادامه با این نکات همراه ما باشید.

استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام

8 نکته استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام

درباره مخاطب خودتان تحقیق کنید

کسب و کار شما چیست؟ چه کسی مخاطب کسب و کار شماست؟ کسی که به دنبال خدمات شماست، بیشتر چه کلماتی را جست و جو می کند؟ این ها سوال هایی هستش که در شروع استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام باید از خودتان بپرسید. کلا شناخت مخاطب در هر نقطه از دیجیتال مارکتینگ مهم است. شناخت مخاطب در سئو مهم است، در تولید محتوا مهم است، در کپی رایتینگ مهم است، در طراحی سایت مهم است و مهمتر از همه، شناخت مخاطب در جایی به نام “شبکه اجتماعی” مسلما باید از هرچیزی مهمتر باشد. شما همانطور که باید برای مخاطب فعلی خودتان تولید محتوا کنید، باید برای مخاطب آینده خودتان هم از هشتگ گذاری مناسب استفاده کنید که مخاطب مورد نظر محتوای شما را پیدا کند و جذب کسب و کارتان شود. البته، این نباید باعث بشود که ما از هر هشتگ محبوب و معروفی استفاده کنیم.

نکته اینجاست که ما در استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام باید اول از همه ببینیم که چه کسی قرار است از چه هشتگی استفاده کند که به ما برسد. حال این هشتگ ها در بین کسب و کار های مختلف که متفاوت است هیچ، حتی کسب و کار های مشابه نیز باید سعی کنند از هشتگ هایی استفاده کنند که رقیب آن ها آن هشتگ ها را فراموش کرده اند.

هشتگ محبوب مرتبط با برند خودتان را پیدا کنید

یک سری هشتگ ها هستند که ذاتا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. این هشتگ ها نه تمام می شوند و نه به بازه زمانی مشخصی مربوط هستند، این هشتگ ها همیشگی اند و مخصوص به یک مفهوم خاص می باشند. حال شما باید این مفاهیم را در برند خودتان پیدا کنید و آن هشتگ محبوب مرتبط با برند خودتان را هم کشف کنید. این هشتگ، هم باید به کسب و کار شما مربوط باشد و هم باید به گونه ای معرف برند شما نیز باشد و هویتی از برند شما را در خود داشته باشد. این هشتگ را با هشتگ های اختصاصی خودتان اشتباه نگیرید، این هشتگ ها اختصاصی نیستند و خیلی ها از آن ها استفاده می کنند و اتفاقا نکته همینجاست و شما از این موضوع هم می توانید کمک بگیرید.

به این صورت که شما می توانید هشتگ مورد نظر را تایپ کنید و ببینید چند پست در این رابطه وجود دارد و همین موضوع می تواند محبوبیت هشتگ مورد نظر را به شما نشان بدهد و به شما بگوید که طرز نوشتن درست آن نیز به چه صورت می باشد. هرچند که برای نکته بعدی ای که در رابطه با این هشتگ ها باید رعایت کنید، مجبوریم شما را به نکته بعدی ارجاع دهیم.

در رابطه با هشتگ هایتان تحقیق کنید

این نکته در “استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام” بسیار مهم است. بدون اطلاعات و بدون تحقیق نباید از یک هشتگ استفاده کنیم. پس قبل از استفاده از هر هشتگ، بد نیست که درباره آن بیشتر تحقیق کنیم. پس خودتان آن هشتگ را جست و جو کنید و ببینید که چه پست هایی در رابطه با این هشتگ وجود دارند. آیا این پست ها به کسب و کار شما مرتبط هستند؟ آیا کسی که این هشتگ را جست و جو می کند، انتظار دیدن محتوای شما را دارد؟ مثلا اگر یک اینفلوئنسر معروف از این هشتگ استفاده کرده است، دلیل نمی شود که این هشتگ حتما به درد شما نیز می خورد. پس برای همین، قبل از هر چیز درباره هشتگی که می خواهید بگذارید و قرار است به برند شما مرتبط باشد، تحقیق کنید.

ترکیبی از هشتگ های مهم و هشتگ های محبوب استفاده کنید

یک سری هشتگ ها هستند که با وجود اینکه اشخاص زیادی از آن ها استفاده نمی کنند، اما مهم هستند و ممکن است یک سری افراد خاصی برای هدف خاص که به کسب و کار شما هم مرتبط است آن ها را جست و جو کنند. پس حتما از این هشتگ ها باید در کنار هشتگ های محبوب کسب و کار خودتان استفاده کنید. این هشتگ های مهم ممکن است پست های کمی در اینستاگرام را به خود اختصاص داده باشند اما برای کسب و کار شما مهم هستند. مطمئن باشید کسی که آن ها را جست و جو می کند، واقعا قصدش این است که یک واحد خدماتی مانند شما را پیدا کند که به او این خدمات خاص را ارائه می دهید.

برای مثال، شاید هرکسی در اینستاگرام هشتگ “مشاوره سئو” را جست و جو نکند، اما اگر پست شما و کسب و کار شما چنین خدمتی را ارائه می دهد، بد نیست که از چنین هشتگی هم استفاده کنید. ممکن است کسی این روش جست و جو را برای پیدا کردن یک مشاور سئو انتخاب کرده باشد.

ترکیبی از هشتگ های مهم و هشتگ های محبوب استفاده کنید

از هشتگ های فصلی و مناسبتی استفاده کنید

این موضوع که دیگر باید خیلی بدیهی باشد که استفاده از هشتگ های فصلی و مرتبط با مناسبت خاص، یکی از مهمترین موارد استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام به حساب می آید. این هشتگ ها درست است که به یک بازه زمانی خاصی مرتبط می شوند، اما در همان بازه زمانی خاص هم از بیشتر هشتگ های محبوب پر جست و جو تر هستند. پس شما نیز نباید از موضوع عقب بمانید و باید از این هشتگ ها در پست ها و استوری های خودتان استفاده کنید. مثلا اگر شما یک برند لباس و پوشاک هستید، بد نیست که در فصل زمستان هشتگ “لباس زمستانی” را هم به هشتگ هایتان اضافه کنید. یا اگر هر کسب و کاری که هستید، وقتی دیگر به آخر های ماه آذر نزدیک می شوید از هشتگ “شب یلدا” استفاده کنید. فکر می کنیم که واضح باشد. درست است؟

از تعداد درست هشتگ ها استفاده کنید

“هشتگ ها باید 10 تا باشند”، “هشتگ ها بهتر است 3 تا باشند”، “اصلا هشتگ کمتر از 30 تا که نشد هشتگ گذاری” و از این دست موارد و حرف ها را کلا بیخیال شوید. هشتگ بهتر است تعداد کمی داشته باشد اما شما باید از تمامی هشتگ های مرتبط استفاده کنید. سعی کنید که هشتگ هایی که می گذارید مرتبط با پست یا استوری شما باشد و گاهی بد نیست که این هشتگ ها از تعدادی که باید بیشتر شوند. هرچند که این هشتگ ها، از طرفی هم نباید تکراری باشند و هشتگ ها اسپم شوند. خود اینستاگرام می گوید که بد نیست که ما صرفا از 3 الی 5 هشتگ مرتبط استفاده کنیم و باقی هشتگ ها را کنار بگذاریم. اما به هر حال گاهی لازم است که از این تعداد نیز فراتر برویم.

ترتیب هشتگ درست کنید و آن ها را برای پلن های خاص استفاده کنید

برای استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام شما می توانید از امکان Plann’s handy hashtag استفاده کنید که در این برنامه، شما می توانید هرچقدر هشتگ که می خواهید را ذخیره کنید و همچنین گروهی از هشتگ های مختلف را نیز در کنار هم قرار بدهید. این موضوع هم باعث تلف نشدن زمان شما در هنگام انتشار پست می شود و هم از اشتباه شما در هشتگ گذاری جلوگیری می کند. به طور کلی شبکه های اجتماعی همیشه ابزار های جانبی و قانونی خودشان را دارند که به راحتی می توانید از همه آن ها استفاده کنید.

استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام خودتان را آنالیز کنید و آن را اصلاح کنید

نکته آخری که می خواهیم به شما بگوییم، به اندازه تمامی نکاتی که گفتیم (خصوصا 3 نکته اول) مهم است. بعد از اینکه از استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام خاصی استفاده کردید، بعد از مدتی باید آن را با دقت آنالیز و بررسی کنید. شما باید ببینید که آیا این استراتژی جواب داده است یا خیر و همچنین بررسی کنید و ببینید که مخاطبانی که با این هشتگ ها کسب کرده اید چه کسانی هستند و این موارد را کاملا مورد بررسی قرار بدهید. در مرحله بعدی شما باید تمامی ایراداتی که مرتبط با استراتژی خودتان می شود را اصلاح کنید و دوباره یک استراتژی جدید هشتگ گذاری را بر پایه همان استراتژی قبلی بنا کنید. البته اگر دیدید که هشتگ گذاری شما کاملا ایراد دارد، بهتر است که به طور کلی دنبال استراتژی دیگری بگردید.

سخن پایانی

در این مقاله به 8 نکته در استراتژی هشتگ گذاری اینستاگرام اشاره کردیم که هر کدام از این نکته ها، با وجود مستقل بودن، در کنار یکدیگر استراتژی هشتگ گذاری خوبی را برای ما به ارمغان می آورند. البته که همانطور که قبلا هم گفتیم، در تمامی جنبه های شبکه های اجتماعی، خلاقیت هم می تواند نقشی ایفا کند و اثری بگذارد. پس شما نیز بد نیست که از خلاقیت خودتان، حتی در هشتگ گذاری نیز استفاده کنید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *