شکی نیست که شمایی که به سراغ این مقاله آمده اید، مدیریت یک صفحه اینستاگرام را بر عهده گرفته اید و حالا می خواهید عملکرد خوب خودتان را به کارفرمایتان گزارش بدهید. مسلما یک گزارش خوب هم باید به قدری حرفه ای باشد که تعهد شما را نسبت به کارتان نشان بدهد و هم باید به قدری ساده باشد که کارفرما هم از آن سر دربیاورد و هم مشتاق به خواندن آن باشد. برای همین ما می خواهیم یک نمونه گزارش پیج اینستاگرام برای شما آماده کنیم و در واقع قرار است به شما بگوییم که چگونه می توانید یک گزارش پیج اینستاگرام عالی تهیه کنید. این کار، کار سختی نیست و با یک بار ساختن قالب آن، می توانید برای همه پروژه های مدیریت پیج اینستاگرام خود از آن استفاده کنید. در این مقاله همراه ما باشید که قرار است کار شما را از قبل راحت تر کنیم.

نمونه گزارش پیج اینستاگرام

یکی از کار هایی که در مدیریت شبکه های اجتماعی باید انجام بدهید، تهیه گزارش است. معمولا در مدیریت شبکه های اجتماعی این موضوع زمانی اتفاق می افتد که شما به عنوان یک ادمین استخدام می شوید و قرار است که به صاحب کسب و کار، گزارش بدهید. زمانی که صحبت از مدیریت پیج اینستاگرام می شود، درست کردن نمونه گزارش پیج اینستاگرام چندان کار سختی نیست. به هر حال اینستاگرام داده های بیشتری به نسبت دیگر شبکه های اجتماعی در اختیار ما می گذارد و در مدیریت پیج اینستاگرام، دست ما از قبل هم بازتر است. اما باز هم برای درست کردن یک چنین گزارشی لازم است که دقت و تمرکز بسیاری به خرج بدهیم. همانطور که گفتیم، گزارش ما هم باید تا حدی حرفه ای باشد که تعهد ما به کار را نشان دهد و تا حدی ساده که برای کارفرمایمان قابل درک باشد.

حال در اینجا ما قرار است این موارد را به دو قسمت تقسیم کنیم. در قسمت اول نمونه گزارش پیج اینستاگرام به سراغ حرفه ای بودن این گزارش می رویم و درباره مواردی که باید در آن بنوسید صحبت می کنیم و در قسمت دوم هم درباره این صحبت خواهیم کرد که چگونه گزارشی بنویسیم که کاملا قابل فهم و ساده باشد. گزارش پیج اینستاگرام در واقع یک فایل PDF، Excel یا پاورپوینت است که عملکرد صفحه اینستاگرام ما را در یک بازه زمانی مشخص نشان می دهد. این گزارش، به نحوه عملکرد ما، اثبات راستی استراتژی ما و چگونگی رسیدن به هدف های ما را در شبکه های اجتماعی شرح می دهد. گزارش پیج اینستاگرام، تمام صحبت هایی که ما قرار است با کارفرما به صورت شفاهی داشته باشیم را خلاصه می کند و اطلاعات لازم را به او می دهد. در ادامه با نکات گزارش همراه ما باشید.

report of instagram page

توصیف KPI های شبکه اجتماعی اینستاگرام

صبر کنید، اول از همه بگذارید ببینیم که وقتی از KPI در نمونه گزارش پیج اینستاگرام صحبت می کنیم دقیقا منظور ما چیست. KPI مخفف Key Performance Indicator یا نشانگر کلیدی عملکرد است و باور کنید که شاید خیلی ها ندانند که اصلا این KPI ها چه چیزی هستند. در حالی که این KPI ها همان چیز هایی هستند که ما همیشه در مدیریت شبکه های اجتماعی و خصوصا مدیریت پیج اینستاگرام با آن ها درگیر هستیم. KPI ها همان متراژ هایی مانند Engagement، Lead ها، میزان فروش و میزان آگاهی از برند هستند که باید در گزارش ما شرح داده شوند و به نحوی، نمودار افت و خیز آن ها رسم بشود. ما در این بخش قرار نیست که این KPI ها را بررسی کنیم، قرار است که صرفا آن ها را شرح بدهیم و برای کارفرما توضیحشان بدهیم. بررسی آن ها برای مرحله بعدی می باشد.

بررسی KPI ها

در این بخش ما خیلی کار داریم و این بخش یکی از مهمترین بخش ها در نمونه گزارش پیج اینستاگرام است و می توان گفت که بدنه اصلی آن را تشکیل می دهد. این موارد به شرح زیر می باشند:

Engagement:

در این بخش از گزارش ما میزان تعامل یا همان Engagement را که از طرف کاربران دریافت کرده ایم به کارفرما گزارش می دهیم. در مقالات قبلی درباره چگونگی محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام صحبت کردیم ولی شما قرار نیست فرمول های آن را در گزارش خودتان ذکر کنید. تنها کافیست که میانگین رشد تعامل در بخش های مختلف پیج اینستاگرام را طبق آموزش آن مقاله شرح بدهید.

میزان Lead ها:

در این بخش هم شما باید میزان کلیکی که روی وب سایت ها و لینک هایی که می گذارید را به کارفرما بگویید. این موضوع نشان می دهد که چقدر استراتژی های شما برای جذب مخاطب موثر بوده است و تا چه حد موفق شده اید که به اهداف خودتان در این زمینه برسید.

میزان فروش:

Lead هایی که به فروش منجر نشوند، نشان دهنده این هستند که ما حتی اگر به خوبی می توانیم کاربر را مجاب به کلیک روی لینک هایمان کنیم، نمی توانیم در فضای خارج از اینستاگرام آن ها را مجاب به خرید کنیم. پس گزارش از میزان فروش بر پایه Lead می تواند گزارشی از عملکرد سایت ما و مقصد نهایی کاربران ما نیز داشته باشد.

آگاهی از برند:

در رابطه با Brand Awareness قبلا هم صحبت کرده ایم و روش های زیادی برای رسیدن به درک درست از Brand Awareness یا آگاهی از برند وجود دارد. مثلا شما می توانید گزارشی از عملکرد هشتگ های مربوط به برند خودتان تهیه کنید.

تهیه گزارش از متراژ های اصلی

در این بخش از نمونه گزارش پیج اینستاگرام باید کمی در رابطه با متراژ های تعامل ریز تر بشوید و توضیحات کاملتری با اعداد و ارقام به کارفرما بدهید. در اینجا آن مقاله محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام کاملا به کمک شما می آید. در این بخش از گزارش شما باید موارد زیر را ذکر کنید:

-نرخ تعامل بر پایه فالوور ها

-نرخ تعامل بر پایه Reach

-ایمپرشن (Impression) هایی که دریافت می کنید

-Reach هایی که دریافت می کنید

-میزان رشد فالوور ها در بازه زمانی مشخص

-تعداد Save ها یا همان ذخیره پست ها توسط کاربران (بد نیست که ذکر کنید کدام پست ها بیشتر از همه Save شده اند)

-معرفی بهترین پست یا به عبارت دیگر پستی که بهترین عملکرد و تعامل را داشته است

-میزان کلیک هایی که روی لینکی که در Bio گذاشته اید شده است

-Reach استوری های اینستاگرام

-تعداد استوری هایی که تا آخر دیده شده اند و استوری هایی که به هر دلیل تا آخر دیده نشده و رها شده اند

این نکته را در نظر داشته باشید که Insight اینستاگرام تمامی این اطلاعاتی که شما لازم دارید را به شما نمی دهند و لازم است که از یک سری ابزار های معتبر اینستاگرام در این راه استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم که مقاله ابزار های آنالیزی اینستاگرام را در سایت ما مطالعه کنید که در آن جا ابزار های زیادی را برای آنالیز متراژ های پیج اینستاگرام به شما معرفی کرده ایم. البته در همینجا هم دو تا از بهترین ابزار ها یعنی Social Insider و Hootsuite را هم نام می بریم که می توانید از این دو ابزار نیز استفاده کنید.

تهیه گزارش از عملکرد رقبا

لازمه پیروزی در هر رقابتی شناخت رقیب است. اگر شما رقبای خودتان را به خوبی می شناسید، بگذارید کارفرمای شما نیز آن ها را بشناسد و به خوبی بتواند عملکرد شما را با آن ها مقایسه کند. برای اینکه یک گزارش خوب از عملکرد رقبا در نمونه گزارش پیج اینستاگرام داشته باشیم، لازم است که موارد زیر را در گزارش خود ذکر کنیم:

-بررسی دقیق پروفایل رقبا و شرحی از روش های آن ها

-توصیف دقیق و درست از پروفایل رقبا، قالب های آن ها، بایو آن ها و کال تو اکشن هایی که استفاده می کنند

-بررسی و شرح استراتژی محتوایی رقبا و نکته های قابل توجه در محتوای آن ها

-شناسایی و معرفی اینفلوئنسر هایی که رقبای شما با آن ها همکاری می کنند

برای این کار هم می توانید از یک سری از ابزار هایی که در همان مقاله ابزار های آنالیزی اینستاگرام گفتیم استفاده کنید، هم می توانید به سادگی خودتان دست به کار شوید و صفحات این رقبا را پیدا کنید و یک تحقیق میدانی انجام بدهید و گزارش آن را در نمونه گزارش پیج اینستاگرام خود ذکر کنید. این تلاش شما خودش می تواند حتی ایده های خوبی برای استراتژی مدیریت پیج اینستاگرام به شما بدهد.

تحلیل داده ها و ارائه راه حل ها

نمونه گزارش پیج اینستاگرام شما نباید به گونه ای باشد که بعد از خواندن آن، کارفرما با شما تماس بگیرد و بگوید “من گزارش شما را خواندم، ولی حالا برنامه شما چیست؟”. اشکالی ندارد که این اتفاق رخ بدهد، اما بد نیست که شما همین زحمت تماس گرفتن را هم از دوش کارفرما بردارید و در صفحات آخر گزارش، به بررسی و تحلیل داده هایی که بدست آورده اید بپردازید و راه حل های مناسب برای آن ها ارائه بدهید. مثلا طبق داده هایی که بدست آورده اید می توانید در گزارش بنویسد که استوری ها باید بیشتر یا کمتر شوند، باید بیشتر از استیکر در استوری استفاده کنیم، باید تعامل بیشتری با مخاطب داشته باشیم، باید از امکانات جدید اینستاگرام استفاده کنیم و خلاصه هر راه حلی که واقعا فکر می کنید لازم است را به کارفرما بدهید.

report of instagram with cope

بخش دوم: ساختار گزارش و قابل فهم بودن آن

اینجا دیگر قرار نیست درباره اینکه “چه” باید بنویسید صحبت کنیم، اینجا صحبت ما “چگونه” بنویسیم است. نمونه گزارش پیج اینستاگرام ما همانطور که گفتیم باید یک سری ویژگی هایی داشته باشد که هم برای کارفرما قابل فهم و درک باشد و هم تا حد امکان بتوانیم بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان به کارفما بدهیم. این موضع کاملا لازم و ضروری است و فقط با رعایت چند نکته کوتاه می توانید به آن دست پیدا کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

-با داده های عملکرد حساب اینستاگرام شروع کنید و در این داده ها ذکر کنید که عملکرد شما در بخش های مختلف چند درصد پیشرفت یا پسرفت داشته است.

-از نمودار ها برای نمایش آمار و ارقام استفاده کنید. نمودار های خطی و دایره ای بهترین نوع نمودار ها برای این مهم می باشند.

-در رابطه با پست های خاص صحبت کنید و عملکرد یک سری از پست های خاص خودتان را مورد بررسی قرار دهید و آن را برای کارفرما شرح بدهید.

-گزارش را آنطور که کارفرما می خواهد به او تحویل بدهید. مثلا اگر ترجیح او PDF است، از PDF و اگر فرمت دیگری است، از همان فرمت دلخواه او استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که به شما کمک کنیم یک نمونه گزارش پیج اینستاگرام آماده کنید و آن را برای کارفرمای خودتان بفرستید. لازم به ذکر نیست که این مقاله ما صرفا یک منبع الهام است و شما می توانید از ایده های ما استفاده کنید و حتی آن ها را بهتر نیز اجرا کنید. مواردی که ما گفتیم صرفا یک سری موارد کمکی برای شما بود تا ایده هایی برای این کار به شما بدهیم و در نهایت، خلاقیت شما نیز می تواند در ساخت این گزارش های پیج اینستاگرام کمک کننده باشد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم در تدوین یک گزارش عالی به شما کمک کرده باشیم.

منبع:

Socialinsider

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *