همه ما می دانیم که تمرکز اصلی اینستاگرام همیشه روی تصاویر و خصوصا پست ها بوده است. این موضوع کاملا واضح و مشخص است و از همان زمان که اینستاگرام معرفی شد، اهمیت این موضوع بوده است تا به امروز که امکانات مختلف و جدیدی به این شبکه اجتماعی اضافه شده است. حال اما سوالی که برای همه در اینستاگرام پیش می آید این است که ابعاد پست اینستاگرام دقیقا چیست؟ زمانی که می خواهیم یک تصویر را به عنوان پست اینستاگرام بارگذاری کنیم چه سایزی باید داشته باشد؟ سوال هایی که یک بار جواب آن ها داده می شود و تا همیشه هم این موضوع برای ما کاربردی خواهد بود. در این مقاله هم می خواهیم این سوال را پاسخ بدهیم و سپس اهمیت آن را هم کمی بیشتر بررسی کنیم و به پست های اینستاگرام از جوانب دیگر نیز نگاه کنیم. پس با ما همراه باشید.

ابعاد پست اینستاگرام

تعارف که نداریم! یک سری از شما که سراغ این مقاله آمده اید صرفا می خواهید ابعاد پست اینستاگرام را بدانید و عجله هم دارید. پس بگذارید کار را برای شما راحت کنیم و بگوییم بهترین ابعاد پست اینستاگرام 1080 پیکسل در 1080 پیکسل است. این سایز پست اینستاگرام استاندارد ترین و بهترین حالت برای یک عکس با کیفیت اینستاگرامی است که قرار است به عنوان پست در پیج شما قرار بگیرد. یک عکس مربعی شکل که هیچ نقصی ندارد و کیفیت آن هم اصلا پایین نیامده است، چنین سازی را برای پست دارد. حال آیا فقط محدود به همین سایز هستیم؟ خیر! ممکن است عکس ما هر سایز دیگری داشته باشد و اتفاقا به خوبی هم بتوان آن را در یک پست اینستاگرام قرار داد. اما باز هم عکس شما آنطور که باید و شاید نمایش داده نمی شود و افراد تیزبین ممکن است خیلی خوششان نیاید.

سایز تصاویر در شبکه های اجتماعی همیشه مهم بوده است اما شما اگر سایز تصاویر را در فیسبوک یا توییتر رعایت نکنید، شاید ضربه چندانی به صفحه شما وارد نشود. به این خاطر که پروفایل ما در دیگر شبکه های اجتماعی به صورت یک آلبوم عکس نمایش داده نمی شود، بلکه اطلاعات دیگری را هم در خود جای داده است که تصاویر فقط بخشی از آن ها به شمار می روند. کارکرد اصلی اینستاگرام و همچنین مدیریت پیج اینستاگرام روی تصاویر متمرکز است و برای همین هم ناچار هستیم که ابعاد پست اینستاگرام را به درستی رعایت کنیم. اهمیت این موضوع آن زمانی خودش را نشان می دهد که کاربر تصویر را ببیند و هم متوجه کیفیت آن شود، هم هر اطلاعاتی که لازم باشد را بتواند از تصویر برداشت کند. حال بیایید کمی بیشتر درباره “سایز پست اینستاگرام” مطالعه کنیم که اطلاعاتمان بالاتر هم برود.

آیا ابعاد پست اینستاگرام حتما باید مربعی شکل باشد؟

“اینکه ابعاد پست اینستاگرام” حتما باید مربعی باشد یک چیز ثابت است. یعنی شما حداقل باید مطمئن باشید که حتما طول یا عرض شما بیش از 1080 پیکسل باشد و حتما یکی از آن ها خود 1080 پیکسل باشد. در این صورت اینستاگرام خودش عکس شما را کوچک می کند و به 1080 در 1080 می رساند. حال اگر تصویر شما از این سایز کوچکتر باشد، اینستاگرام آنقدر تصویر را می کشد که کاملا با سایز استاندارد خودش برابری کند. این موضوع احتمالا باعث می شود که عکس شما دیگر آن فرم سابق را نداشته باشد و کمی به اصطلاح دفرمه شود که این اتفاق برای شما که مسئولیت مدیریت شبکه های اجتماعی را بر عهده دارید خیلی جالب نیست . پس همیشه تمرکزتان روی این موضوع باشد که تا حد امکان، خودتان عکس 1080×1080 درست کنید و سپس در اینستاگرام آن را پست کنید.

این موضوع را هم یادتان نرود که تصویر شما حتما نباید 1080×1080 باشد و می تواند از 320×320  شروع شود و تا 1080×1080 ادامه پیدا کند. این موضوع باز هم به این شرط است که تمام ضلع های عکس شما با یکدیگر برابر باشند که یک تصویر مربعی بسازند. به بیان دیگر بخواهیم به موضوع نگاه کنیم و به جای پیکسل، Aspect Ration یا همان نسبت تصویر را مد نظر قرار دهیم، سایز پست اینستاگرام ما باید 1:1 باشد که نشان دهنده همان مربعی بودن آن است.

آیا ابعاد پست اینستاگرام حتما باید مربعی شکل باشد؟

آیا این درست است که اینستاگرام کیفیت تصویر ما را کم می کند؟

برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این موضوع کاملا بستگی به ابعاد پست اینستاگرام دارد. اگر پیکسل های تصویر شما بیشتر از 1080 باشد، در هنگام پست کردن تصویر کمی کیفیت عکس شما پایین خواهد آمد. به این خاطر که اینستاگرام برای اینکه حجم مناسب را به تصویر شما بدهد که در بارگذاری آن مشکلی پیش نیاید، مجبور می شود عکس شما را مثلا از 2130px به 1080px برساند. پس به این خاطر که پیکسل های عکس شما کمتر می شود، کیفیت تصویر شما هم پایین می آید. برای اینکه این اتفاق نیفتد چه کنیم؟ پاسخ آن سادست، عکس هایتان را با سایز مناسب پست اینستاگرام طراحی کنید. هم ابزار های مختلفی مانند Inshot برای این کار وجود دارند، هم حتی می توانید به روش سنتی متوسل شدن به فتوشاپ هم این کار را انجام بدهید. در این مورد انتخاب با شماست.

ابعاد استوری اینستاگرام چقدر است؟

سایز پست اینستاگرام اهمیت بسیار ویژه ای دارد، اما این موضوع به این معنا نیست که سایز استوری اینستاگرام مهم نباشد. به هر حال استوری اینستاگرام در درجه دوم اهمیت در محتوا های اینستاگرام محسوب می شود. (البته که یک سری از افراد با آن مانند اولویت اول رفتار می کنند که رویکرد درستی نیست) سایز استوری اینستاگرام 1080px در 1920px می باشد. یعنی طول تصویر شما 1080 و عرض آن 1920 می باشد. طبیعی است که عرض استوری اینستاگرام بیشتر از طول آن باشد به این خاطر که استوری معمولا تمام صفحه گوشی را پر می کند اما پست، بخشی از صفحه گوشی کاربر را در بر می گیرد.
شما هر عکسی را می توانید در اینستاگرام استوری کنید تا وقتی که حداقل سایز عکس اینستاگرام در کمترین حالت 1.91:1 باشد و در بیشترین حالت هم 9:16 باشد. به این خاطر که بیشتر افراد ترجیح می دهند که استوری آن ها کل صفحه را در بر بگیرد و Border نداشته باشد، برای همین هم پیشنهاد ما این است که از سایز 9:16 و یعنی در واقع سایز 1080 پیکسل در 1920 پیکسل استفاده کنید.

ابعاد استوری اینستاگرام

تصاویر کاروسل اینستاگرام

تصاویر کاروسل در واقع همان پست های چند تایی هستند که ما در یک پست، چندین تصویر را قرار می دهیم که کاربر با اسکرول کردن می تواند آن ها را ببیند. این کاروسل ها می توانند مربعی، افقی یا عمودی یا حتی ویدیو باشند. پس سایز کاروسل طبق این موارد متغیر خواهد بود. با این حال زمانی که شما یک تصویر را انتخاب می کنید، باقی تصاویر بعدی نیز به اندازه تصویر اول کراپ می شوند. پس اگر مثلا تصویر اول شما مربعی است، باید سایز 1:1 را داشته باشد و باقی عکس ها هم به همین سایز تغییر پیدا کنند.

instagram carousel size

سایز Live اینستاگرام

لایو های اینستاگرام هم هستند که مانند استوری عمودی باشند. پس سایز عکس اینستاگرام همانطور که در استوری ارتفاع بیشتری دارد، در لایو هم ارتفاع بیشتر است و البته به سایز موبایل شما هم بستگی دارد. در واقعاً سایز همیشه به صورت تمام صفحه خواهد بود و ارتفاع آن به ارتفاع گوشی موبایل شما بستگی دارد که معمولا 9:16 می باشد. شما نمی توانید سایز لایو را تغییر بدهید و اشکالی هم ندارد، مطمئن باشید که بیشتر کاربران به خوبی می توانند لایو شما را مشاهده کنند و از این بابت مشکل جدی بوجود نمی آید.

سایز ریلز (Reels) اینستاگرام

همانند استوری، Reels طراحی شده است که به صورت عمودی، تمام صفحه و روی موبایل دیده بشود. با این وجود پیشنهاد می شود که سایز ریلز باید 9:16 باشد و مستقیما هم در موبایل ادیت بشود تا به سایز درست Reels برسیم. زیر ریلز هم جایی هستش که کپشن ویدیو نمایش داده می شود پس از گذاشتن المان تصویری مهم در این بخش خود داری کنید چون هرکاری هم که بکنید این قسمت از ویدیو برای کاربر ها واضح نیست و نمی توانند آن را ببینند.

reels post size guide

ابعاد دقیق محتوای اینستاگرام به چه صورت می باشد؟

می دانید که در حال حاضر تصاویر و محتوا های اینستاگرام محدود به پست و استوری نمی شوند. به علاوه آن، تصاویر در بخش هایی مانند تصویر پروفایل کاربری هم اهمیت دارند. به همین خاطر هم می خواهیم به این موارد هم اشاره ای داشته باشیم:

-ابعاد پست اینستاگرام 1080×1080

-ابعاد استوری اینستاگرام 1080×1920

– تصویر پروفایل اینستاگرام 320×320

-تصویر پرتره در اینستاگرام 1080×1350

-تصویر Landscape اینستاگرام 1080×608

-کاور IGTV 420×654

آیا رعایت ابعاد پست اینستاگرام اهمیت بالایی دارد؟

تمیز و مرتب کار کردن در هر کاری مهم است. رعایت ابعاد پست اینستاگرام در درجه اول هم به صفحه شما و هم به پست های شما به صورت تکی، یک نظم خاصی می دهد. این موضوع هم اعتبار کسب و کار شما را می رساند و به صورت غیر مستقیم باعث اعتماد سازی می شود، هم اینکه این موضوع باعث می شود محتوای شما آن طور که باید دیده شود و چیزی در عکس برای نمایش از قلم نیفتد. شما اگر ابعاد پست ها را رعایت کنید، خواهید دید که هم مخاطبان واکنش بهتری نسبت به پست های شما نشان می دهند، هم اینکه خود اینستاگرام طبق الگوریتم هایش اولویت بالاتری برای پست های شما قائل می شود. البته که موضوع الگوریتم اینستاگرام در این مورد ثابت شده نیست، اما به هر حال می دانیم که اینستاگرام عامل برایش بسیار مهم است.

این موضوع فقط درباره پست ها صدق نمی کند. پیشنهاد ما به شما این است که همیشه یک فایل ورد یا اکسل از سایز های مناسب تصاویر اینستاگرام و یا هر شبکه اجتماعی دیگری داشته باشید که تمامی پست ها و محتوا های شما از ابعاد مناسب خودشان پیروی کنند. این موضوع در طولانی مدت اثر مثبتی روی کار شما خواهد گذاشت و باعث می شود که خودتان هم از تصاویر و محتوای خودتان بیشتر لذت ببرید. این موضوع را هم البته باید در نظر داشته باشید که ممکن است برای ادیت پست های شما، همیشه یک طراح در دسترس نباشد. پس سعی کنید خودتان ری سایز کردن تصاویر خودتان را یاد بگیرید تا بتوانید همین کار ساده را خودتان هم انجام بدهید. البته مواظب هم باشید که به کیفیت تصاویر در این بین آسیبی وارد نشود.

سخن پایانی

ابعاد پست اینستاگرام و یا به اصطلاح سایز پست اینستاگرام برای تمامی محتوا سازان اهمیت بالایی دارد. این موضوع در درجه اول باعث نظم و ترتیب و در درجه دوم باعث رسانایی بهتر محتوا می شود. همیشه یادتان باشد که در مواجهه با شبکه های اجتماعی، آن ها همیشه سعی می کنند که در خدمت شما باشند و شما بتوانید از مزیت های آن ها برای کسب و کار خودتان استفاده کنید. اما این موضوع در صورتی امکان پذیر است که شما اصول اولیه فعالیت در این شبکه های اجتماعی را رعایت کنید. رعایت سایز پست ها، استوری ها، ویدیو ها و … جزو اصول اولیه شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام نیستند، اما چندان هم موارد انعطاف پذیری نیستند که شما بتوانید هر طور که بخواهید محتوای خودتان را انتشار دهید.

همیشه یادتان باشد که زمانی که می خواهید که های پازل را کنار هم بچینید، اندازه تکه پازل باید با جایگاهی که دارد سازگاری داشته باشد، شما هم به پست های خود به چشم قطعات پازلی نگاه کنید که برای موفقیت پیجتان آن ها را کنار یکدیگر قرار می دهید تا برند شخصی شما یا کسب و کارتان به موفقیت های زیادی دست پیدا کند. پس این قطعات پازل را دقیقا هماهنگ با اندازه جایگاهشان طراحی کنید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منبع:

Photoadking

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *