همانطور که میدانید تبلیغات گوگل ادوردز یکی از روش های معروف در دیجیتال مارکتینگ برای وبسایت است. با تبلیغات گوگل ادوردز شما میتوانید بالاترین رتبه ها در صفحه نتایج گوگل را بدست بیاورید. تبلیغات در گوگل ادوردز از نوع تیلیغات PPC  (پرداخت به ازای کلیک) میباشد یعنی به ازای هر کلیکی که کاربر روی لینک شما میکند، شما باید مبلغی را به گوگل بپردازید. برای اینکه بتوانید یک کمپین خوب در گوگل ادوردز اجرا کنید باید اول از هر چیزی با انواع کلمات کلیدی در گوگل  آشنا باشید تا بتوانید یک کیورد ریسرچ خوب داشته باشید.

در این مقاله با انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز و کاربرد آنها در هنگام استفاده به طور کامل آشنا خواهیم شد. اگر به فکر را اندازی یک کمپین تبلیغات در گوگل ادوردز هستید، حتما تا آخر این مقاله با دی ام تابان همراه باشید.

[button t_color=”#ffffff” b_color=”#2964b2″ t_hover_color=”#2964b2″ b_hover_color=”#ffffff” radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/services/google-ads/” position=”ta_center”]برای اطلاع از خدمات تبلیغات در گوگل دی ام تابان اینجا کلیک کنید[/button]
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

قطعا یکی از مهم ترین کارهایی برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل باید انجام دهید، کیورد ریسرچ (تحقیق کلمه کلیدی) آن است، ما در مقاله قبلی راجع به انتخاب کلمات کلیدی در سئو صحبت کردیم و گفتیم انتخاب کلمات کلیدی به هیچ عنوان جای اشتباه ندارد و شما اگر میخواهید به ضرر و زیان نخورید باید حتما باید این کار را به درست ترین شکل انجام دهید. اما انتخاب انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز کمی متفاوت با سئو است. شما در گوگل ادز میتوانید به جای یک کلمه چندین کلمه به عنوان کلمه کلیدی خود انتخاب کنید، اما برای سئو این چنین نبود و شما فقط یک کلمه میتوانستید انتخاب کنید همچنین شما میتوانید کلمات را ویرایش کنید به آنها اضافه کنید یا یک سری از کلمات کلیدی را به طور کامل حذف کنید. البته یک مزیت بزرگ سئو نسبت به ادوردز این است که رایگان است و به ازای کلیک شما پولی پرداخت نمیکنید و همچنین نتایج سئو (ارگانیک) ماندگاری بیشتری دارند.

انواغ کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

همیشه در مورد اینکه سئو بهتر است یا گوگل ادز صحبت های زیادی بوده اما در این مقاله قصد مقایسه این دو را نداریم و فقط راجع به انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز صحبت خواهیم کرد. اما شما قبل از خواندن این مقاله حتما باید با اصول کیورد ریسرچ و انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای کسب و کار خود و در کل انواع کلمه کلیدی آشنا شوید سپس با انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز آشنا شوید. در گوگل ادوردز شما با خود ابزار گوگل یعنی Keyword Planner میتوانید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید، انتخاب انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز حساسیت سئو رو را ندارد و شما برای انتخاب کلمات کلیدی دستتان باز تر است و اینکه شما قرار نیست با همه کلماتی که دارید کمپین اجرا کنید بلکه فقط برای کلماتی تبلیغات گوگل را انجام میدهید که برای شما فروش به همراه بیاورند و به اصطلاح باید روی لندینگ های فروش کمپین را ران کنید. در ادامه این مقاله با چهار تا از انواع از کلمات کلیدی در گوگل ادوردز آشنا خواهیم شد که همه کلمات در گوگل ادز در زبان های مختلف باید به این چهار شکل انتخاب شوند. در ادامه این چهار حالت را با هم بررسی میکنیم.

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

Exact Match

حالت exact یا حالت مطابقت دقیق یکی از انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است که شما زمانی از آن استفاده میکنید و آن را به کیورد های خود در ادوردز اضافه میکنید که میخواهید کاربر دقیقا با همان کلمه وارد شود یعنی ترتیب اجزا دقیقا همان که شما در کیورد ها وارد کردید. و تبلیغ شما زمانی نمایش داده میشود که کاربر دقیقا همان کلمه را سرچ کند. برای تعریف یک کیورد exact match  در گوگل ادوردز باید از  [براکت] استفاده کنید. مثلا اگر کلمه شما خرید گوشی سامسونگ است باید آن را این چنین در گوگل ادز مشخص کنید :  [خرید گوشی سامسونگ] . با این کار شما ترتیب اجزا در یک کیورد را مشخص کردید و عملا به آن میفهمانید کلمه باید دقیقا به همین شکل سرچ شود. این حالت معمولا زمانی انجام میشود که شما یک کمپین به شکل test انجام داده باشید و کلمات مناسب را جمع آوری کرده باشید و برای بهینه سازی این حالت را پیاده سازی کنید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

Phrase Match

حالت Pharse  هم یکی دیگر از انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است که شباهت زیادی با حالت exact match  دارد البته با این تفاوت که شما به خود گوگل اجازه میدهید تا کمی انعطاف پذیر تر عمل کند و در هنگام نمایش دادن نتایج اختیار بیشتری نسبت به حالت exact  داشته باشد.
برای تعریف کردن این حالت در گوگل ادوردز باید به این شکل عمل کنید “کلمه کلیدی”. به عنوان مثال شما اگر کلمه ای که در کیورد های خود اضافه کردید “آینه های سفارشی” باشد تبلیغ شما با کلماتی همچون از کجا میتوان آینه سفارشی خرید یا بهترین راه برای تمیز کردن آینه سفارشی هم بتواند وارد وبسایت شما شود.  در این حالت اجزای کلمه به مانند حالت قبلی ثابت است اما به قبل و بعد کلمه قید اضافه میشود. این حالت هم معمولا زمانی استفاده میشود که شما یک کیورد خوب سراغ دارید که کلی تر از کیورد های دیگر است و  میخواهید با حالات و سرچ های مختلف تبلیغتان روی این کلمه نمایش داده شود.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

Broad Match

حالت Broad  رایج ترین نوع از انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است. این حالت مخصوصا برای افرادی که تازه میخواهد کمپین تبلیغات در گوگل اجرا کنند مناسب است. در این حالت شما به گوگل میگویید که کاملا انعطاف پذیر عمل کنید و اختیارش را دارد که تبلیغ شما را با کلمه هایی با شکل متفاوت و اجزای غیر ثابت نمایش دهد. یعنی میتواند از مترادف ، متغیر (البته با تغیر جزئی و مرتبط) ، غلط املایی و… استفاده کند.
برای تعریف کردن یک کیورد Broad  نیازی نیست کار خاصی انجام دهید و فقط باید کلمه کلیدی را تایپ کنید.
به عنوان مثال وقتی کیورد سایت وردپرس را به شکلBroad  اد کنید کاربر میتواند با کلماتی مثل سایت وردپرسی ، طراحی سایت با CMS  وردپرس و… تبلیغ شما را ببیند.
این حالت معمولا برای ابتدای کمپین کاربرد دارد؛ زمانی که شما میخواهید یک سری کیورد برای کسب و کارتان بدست بیاورید اما ایده خاصی مدنظر ندارید و فقط از موضوع و کلمه اصلی اطلاع دارید و یا میخواهید با کلمات بیشتر در آن حوزه آشنا شوید و آنها را به کیورد های  خود اضافه کنید.

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

Broad Modified Match

این حالت از دیگر انواع کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است که نسبت به بقیه حالت ها کمتر استفاده میشود، این نوع از کلمات کلیدی بعد ها به پنل گوگل ادز اضافه شد. این روش محبوبیت روش های دیگر را ندارد اما هر کس از آن استفاده کرده باشد عاشق آن شده است! این حالت با حالت Broad  شباهت دارد اما تفاوت آن با Broad  این است که شما به گوگل اجازه کمتری میدهید و یک سری از قید ها را مشخص میکنید تا از اهمیت بیشتری برخوردار باشند و میتوانید آن را یک کیورد Broad  را به نتایجی که میخواهید نزدیک تر کنید که این عالی است.
این حالت معمولا زمانی استفاده میشود که شما از یک سری کلمه هایی که با حالت Broad  نمایش داده شده اند ناراضی هستید و میخواهید یک چارچوبی برای آن تعیین کنید که کمی به نتیجه دلخواه نزدیک تر باشد و برای اضافه کردن آن باید از   + بین دو اجزا اضافه کنید به عنوان مثال دندانپزشکی+کودکان یک کیورد Broad Modifed  است.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

سخن پایانی

در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. گوگل ادوردز دنیای بزرگی دارد و شما میتوانید به وسیله آن خیلی کارها برای رشد کسب و کارتان به خصوص در کوتاه مدت انجام دهید. اگر از این مطلب سوالی برایتان پیش آمد حتما از ما بپرسید و یا اگر هم خواستید از خدمات تبلیغات در گوگل دی ام تابان اطلاع یابید با ما تماس بگیرید.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *