الگوریتم رنک برین

 

الگوریتم رنک برین (Rank brain) توسط شرکت گوگل در اکتبر سال 2015 عرضه شد و از زمان قدم گذاشتن در خانواده الگوریتم های گوگل  تا کنون تحول عظیم  و بی نظیری را در دنیای جستجو  ایجاد کرد. این الگوریتم نه تنها عملکرد گوگل را به طور چشمگیری افزایش داد بلکه کاربران گوگل  نیز  تحت تاثیر نحوه عملکرد  شگفت انگیز این سیستم هوشمند  قرار گرفتند چرا که موتور جستجوگر با این الگوریتم توانسته نیازهای کاربران خود را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کند. حال ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که تکنیک ها و عملکرد این الگوریتم چگونه است و چه کارکردهایی دارد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید پاسخ های ذهن خود را بیابید .

 

الگوریتم رنک برین (Rank brain) چیست ؟

الگوریتم رنک برین جدیدترین فناوری توسعه یافته گوگل می باشد که بر پایه هوش مصنوعی و توسط الگوریتم های یادگیری ماشین شکل گرفته است تا راه حل و راهکاری مناسب  برای پردازش داده ها و نمایش نتایج جستجو به بهترین شیوه و شکل ممکن باشد. البته این موضوع قابل توجه است که این الگوریتم عملکردی چندگانه دارد یعنی نه تنها عبارت جستجو شده توسط کاربر را به طور دقیق تحلیل و تفسیر می کند تا بهترین نتایج را ارائه دهد بلکه سومین عامل تاثیرگذار در رتبه بندی سایت ها به حساب می آید، به طور دقیق تر  می توان گفت که رنک برین به عنوان الگوریتمی کمکی برای مرغ مگس خوار  با هدف توجه به مفهوم کلمات جستجو شده و صرفا خود آن کلمات  به وجود آمده است تا با شناسایی مفاهیم و بررسی و تحلیل رفتار کاربران خواسته های آنها را تشخیص دهد به این منظور که  بهترین صفحات و نزدیک ترین نتایج را به کاربران خود ارائه دهد.

 

الگوریتم رنک برین (Rank brain) چیست ؟نحوه عملکرد  الگوریتم رنک برین

بهتر است نحوه عملکرد این الگوریتم را در قالب  مثالی برای شما عزیزان بیان کنیم تا کارکرد آن برای شما قابل لمس تر باشد .تصور کنید که شما عبارت ” نحوه پوشش در جشن ها ” را جستجو می کنید، این عبارت عبارتی کلی است چرا که نحوه پوشش و آداب آن و همچنین جشن هایی که در کشورها و فرهنگ های مختلف برپا می شود بسیار متنوع و متفاوت است و نتیجه جستجو شما ممکن است بی شمار باشد در اینجاست که الگوریتم رنک برین وارد ماجرا می شود و با بررسی رفتارهای شما از جمله سرچ ها و محتواهای قبلی ، موقعیت جغرافیایی ای که دارید و علاقه مندی های شما که از  تاریخچه جستجوهای شما در  طولانی مدت  مشخص می شود متوجه هدف شما از سرچ این کلمه می شود و بهترین نتایج را به شما نمایش می دهد. در واقع رنک برین جستجو شما را از نظر  مفهوم و تطابق معنایی بررسی می کند تا نتایج مورد نیاز تان را در اختیار شما قرار دهد.

الگوریتم رنک برین با بررسی سه مورد زیر  عملکرد خود را در نمایش بهترین نتیجه اجرا می کند :

  1. ارتباط دادن مفاهیم به محتوا سرچ شده
  2. درک عبارت های مترادف ، مکمل
  3. تغییر مفاهیم با توجه به متفاوت بودن زمان و مکان

 

الگوریتم رنک برین چه جایگاه و اهمیتی دارد ؟

 

الگوریتم رنک برین برای بازاریابان اینترنتی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است چرا که یکی از صدتا معیارهای الگوریتم جستجو  می باشد، درواقع سومین عامل تاثیر گذار در تعیین نتایج و پاسخ به درخواست جستجو کاربر و رتبه بندی سایت هاست ، در نتیجه از جمله موارد بسیار مهم و شایان توجه در سئو سایت همین معیار می باشد.

 

الگوریتم رنک برین و سئو

نکته مهم و قابل توجه این است که عملکرد این الگوریتم محدود به درک مفاهیم مورد جستجو کاربر نمی شود  و حتی کارایی ای فراتر از آن دارد که باعث می شود توجه به آن از الزامات سئو سایت  شود، این الگوریتم پس از  نمایش نتایج  تلاش می کند تا میزان رضایت کاربر را بررسی کند و با درک بهتر از  مفهوم مورد نظر کاربر رتبه بندی نتایج جستجو را تعیین کند. الگوریتم رنک برین پس از جستجو شروع به تحلیل رفتار کاربر و جایگاه صفحات می کند و با بررسی بیشتر جزئیاتی مانند : زمان حضور کاربر در هر یک از سایت ها ، مشخصات کاربر و اعتبار نتایج نمایش داده شده میزان رضایت از این صفحات سنجیده می شود و با ارزیابی همزمان رفتار کاربر و نتایج در مورد رتبه بندی مجدد تصمیم گیری می کند.

 

الگوریتم رنک برین و سئو

بهبود رنک برین در سئو سایت

هدف از سئو افزایش رتبه سایت  در گوگل براساس کلمه کلیدی است، حالا برنامه رنک برین به چه صورت است ؟ دریافت  کلمه/عبارت سرچ شده ، تحلیل آن و سپس مطابقت با سایر سایت ها، درنتیجه برای بهبود سئو سایت مان باید نکاتی را  از  در نظر داشته باشیم که این نکات شامل مواردی مانند موارد زیر می شود :

1.پاسخ گویی به نیاز ها و خواسته های کاربر

2.تحلیل میزان رضایت کاربر از نتایج جستجو

3.بررسی میزان رضایت کاربر از محتوا صفحات نتایج

4.اهمیت لینک سازی های داخلی و خارجی

 

از عواملی که در رضایت کاربران و درنتیجه ارزیابی های رنک برین  تاثیر بسزایی دارد محتوا ارزشمند و مفید است ، مفهوم گرایی بر میزان  محتوای تولید شده  مقدم است .

عامل دیگری که این الگوریتم در رتبه دهی در نظر می گیرد   CTR و میزان حضور کاربران در صفحه است ، درنتیجه شناسایی این عوامل و بهینه سازی  سایت برای افزایش نرخ  CTR  و افزایش زمان حضور کاربر در صفحه می تواند تاثیر زیادی بر جایگاه سایت و صفحه ما در جستجوهای آینده داشته باشد .

از جمله روش هایی که گوگل برای درک موضوع صفحه و سایت ما بکار می گیرد نحوه لینک دهی سایر صفحات اینترنتی به آن است. درنتیجه لینک سازی درست می تواند تاثیر بسزایی بر جایگاه و رتبه ما بگذارد.

 

بهبود رنک برین در سئو سایت

تاثیر الگوریتم رنک برین در صفحه نتایج گوگل

گوگل با دریافت اطلاعات ارزیابی شده توسط رنک برین امکانات جدیدی به صفحه نتایج جستجو اضافه می کند . پس اهمیت این الگوریتم انکار کردنی نیست و باید قابل توجه شما عزیزان باشد .

 

4.9/5 - (47 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *