رعایت 10 نکته اساسی برای تولید محتوای سئو شده

تصور شما از یک محتوایی که برای موتور های جست و جو بهینه سازی شده است چیست؟ آیا فکر می کنید که چنین محتوایی یک محتوای معمولی است و صرفا یک سری روش های سئویی در آن به کار رفته است یا اینکه نظر شما این است که موضوع فراتر از این حرف ها می باشد؟ تولید محتوای سئو شده معمولا آن چیزی نیست که افکار عمومی آن را قبول دارد، بلکه چیزی فراتر از آن است که ما فکر می کنیم. برای همین هم هستش که به سراغ یکی از اصلی ترین چالش های سئو سایت در این مقاله رفته ایم و می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که واقعا به چه محتواهایی، محتواهای بهینه شده برای موتور های جست و جو می گویند. شاید این مقاله کمی بتواند دید ما را نسبت به این مفهوم بازتر کند و دیگر اسم لینکسازی معمول داخلی را تولید محتوای سئو شده نگذاریم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

در این مطلب با چه مواردی اشنا می شوید
آشنایی با خدمات سئو سایت دی ام تابان
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
سئو سایت

تولید محتوای سئو شده

یکی از چالش هایی که تولید کنندگان محتوا با آن مواجه هستند این است که کارفرما از آن ها همیشه تولید محتوای سئو شده می خواهد. چیزی که ممکن است چندان در تخصص آن ها نباشد و خیال کنند که یک تولید محتوا به این شکل، واقعا کار سختی است. در حالی که تولید محتوایی که برای موتور های جست و جو بهینه شده است، در واقع همان تولید محتوای اصولی است که موتور های جست و جو آن را قبول دارند. دلیلی هم که موتور های جست و جو چنین تولید محتوایی را قبول دارند، فقط و فقط به خاطر تجربه کاربری است. تحقیقات گوگل و دیگر موتور های جست و جو نشان داده است که کاربران تنها چیزی که از محتوا می خواهند این است که طوری نوشته شود که از خواندن آن لذت ببرند. باقی نکات، نکات مربوط به ربات های موتور جست و جو است.
باور عمومی تصور می کند که سئو سایت، در نهایت به تولید محتوای سئو شده ختم می شود در حالی که سئو سایت اصلا اینطور نیست. تولید محتوا صرفا بخشی از سئو سایت محسوب می شود. بله درست است، محتوا اصلی ترین بخش سئو سایت می باشد اما دلیل نمی شود که ما برای سئو سایت به محتوایی که باب میل موتور های جست و جو باشد بسنده کنیم. ما در این مقاله می خواهیم پا را فراتر بگذاریم و یک تعریف جدیدی برای این نوع از تولید محتوا ارائه بدهیم. می خواهیم کمی پیش فرض هایمان را به چالش بکشیم و درباره موضوعاتی صحبت کنیم که شاید تا به حال اگر به آن ها دقت کرده بودیم، اصلا بحث اینکه چگونه تولید محتوا کنیم که گوگل خوشش بیاید مطرح نمی شد. در ادامه با بررسی بیشتر این موارد با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد تولید محتوای سئو شده

تولید محتوای سئو شده چیست؟

قبل از هرچیز نیاز داریم بدانیم که وقتی از تولید محتوای سئو شده حرف می زنیم، دقیقا منظور ما چیست. می دانیم که سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی برای موتور های جست و جو می باشد. پس احتمالا یک “تولید محتوای سئو شده” هم تولید محتوایی است که برای موتور های جست و جو بهینه سازی شده است و موتور های جست و جو حتما آن را Index می کنند و احتمالا هم رتبه خوبی به آن می دهند. این موضوع از نظر تعریف درست است اما رسیدن به چنین محتوایی نیازمند دانستن یک سری نکته ها می باشد. در مقاله سئو on page ، این نوع از تولید محتوا را به عنوان یکی از امور سئو on page در نظر گرفتیم و در همان جا هم گفتیم که مفهوم چنین چیزی در سال 2022 با مفهوم آن در سال مثلا 2010 متفاوت است.
سئو نیز مانند باقی مفاهیم دستخوش تغییراتی می شود و الگوریتم ها تغییر می کنند. حالا دیگر شما نباید به یک محتوای ضعیف و بدون ساختار بندی که چند لینک داخلی دارد و چندین بار هم کلمه کلیدی در آن تکرار شده است SEO Writing یا محتوای بهینه شده برای موتور های جست و جو بگویید. در حال حاضر دیگر هم الگوریتم های موتور جست و جو باهوش تر شده اند و هم اینکه احترام به مخاطب و سلیقه او اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در خلال نکته هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، شما نیز بیشتر متوجه این موضوع خواهید شد و احتمالا تجدید نظری در رابطه با ذهنیتتان از تولید محتوای سئو شده خواهید داشت.

seo content

نکاتی برای تولید محتوای سئو شده

قبل از نوشتن فکر کنید

جسارت نباشد، ما نمی خواهیم بگوییم که شما قبل از نوشتن فکر نمی کنید و همینطوری کلمات را صرفا کنار یکدیگر قرار می دهید. موضوع صرفا به نوشتن فکر کردن نیست، شما باید به این فکر کنید که با محتوایی که دارید می نویسید، چه پیامی به مخاطب می دهید. قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، به این فکر کنید که برای چه کسی می نویسید، در حال پاسخ دادن به چه نیاز یا سوالی هستید، انگیزه مخاطب یا Search Intent او از خواندن مطلب شما چیست و در نهایت اینکه چگونه قرار است پاسخ سوال مخاطب را بدهید. زمانی که شما به این چند مورد فکر کنید، احتمالا در ذهن خودتان به جواب می رسید و در نتیجه محتوایی تولید می کنید که کاربر آن را دوست دارد. محتوایی که کاربر آن را دوست دارد، به خودی خود محتوای سئو شده است.

محتوا را ساختار بندی کنید

اینجا بیش از موضوع، قرار است به ساختار بپردازیم. ساختار بندی به این خاطر جزو موارد تولید محتوای سئو شده محسوب می شود که شما با ساختار بندی محتوای خودتان است که باعث ارتقای تجربه کاربری می شوید. در این بخش شما باید محتوای خودتان را به بخش های مختلفی تقسیم بندی کنید و بهتر است که محتوای شما حتما یک مقدمه و یک موخره داشته باشد. در واقع محتوای شما باید سر و ته داشته باشد و معمولا مخاطبان از محتواهای بی سر و ته خوششان نمی آید. محتوای شما شامل یک معرفی، یک بدنه و توضیحات اصلی و در نتیجه یک نتیجه گیری می شود. همچنین سعی کنید ساختار محتوای شما به گونه ای باشد که مخاطب پاسخ سوالش را بگیرد و در صورت نیاز، بخش های دیگر محتوا را نیز مطالعه کند.

از پاراگراف ها و هدینگ ها استفاده کنید

شاید اگر شما یک محتوا نویس باشید، پیش خودتان بگویید “واقعا؟ جدی؟ مگر می شود از تگ پاراگراف و هدینگ استفاده نکرد؟” که باید بگوییم متاسفانه یک سری سایت ها این کار را می کنند و هنوز هم انتظار نتیجه گرفتن دارند. پاراگراف های شما و هدینگ ها (سر تیتر ها) باید کاملا مشخص باشند و با تگ HTML مخصوص خودشان تعریف بشوند (در پنل وردپرس بدون نیاز به کدنویسی می توانید این کار را انجام بدهید) و باید بخش های مختلف محتوا را با این تگ ها از یکدیگر جدا کنید. شاید مخاطب شما بدون این کار هم بتواند محتوای شما را بخواند (که البته برای او خسته کننده است) اما موتور های جست و جو نمی توانند متوجه جداگانه بودن موضوعات شما بشوند و ممکن است ارزشی برای محتوا قائل نشوند.

از کلمات ربط دهنده استفاده کنید

قبلا می گفتیم که جملات مقالات باید کوتاه باشد و پاراگراف ها نیز نباید از مرز سه یا چهار خط عبور کنند. خودتان هم می دانید که این موضوع منطقی نداشت چون اولا جملات کوتاه در تولید محتوای سئو شده ، تولید محتوا را تبدیل به چیزی شبیه به تلگراف می کنند، پاراگراف های کوتاه هم ممکن است به خوبی نتوانند حق یک موضوع را ادا کنند و ما مجبور می شویم کلا موضوعی که نیاز به توضیح بیشتر دارد را با یک توضیح کوتاه ببندیم. در عوض این کار ها، شما می توانید از علائم نگارشی و همچنین کلمات ربط دهنده یا Transition Word ها استفاده کنید. کلمات ربط دهنده شامل بنابراین، برای مثال، به همین ترتیب، اگرچه و … می شوند که باعث می شوند هم شما بتوانید توضیح بیشتری در رابطه با مطلب بدهید، هم اینکه با طولانی تر کردن جملات و پاراگراف ها مخاطب را از خواندن مطلب خسته نکنید.

از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید

قرار نیست مخاطب صرفا با یک کلمه کلیدی خاص به سمت صفحه سایت شما بیاید و اصلا یک تولید محتوای سئو شده زمانی ارزش دارد که مخاطب با کلمات مختلفی بتواند وارد آن بشود. برای همین هم به جز در نظر گرفتن یک کلمه کلیدی اصلی برای محتوای خود، بد نیست که از کلمات کلیدی مرتبط و مترادف نیز استفاده کنید. این کلمات کلیدی باعث می شوند که دایره پشتیبانی محتوای شما از کلمات مختلف بالاتر برود و مخاطب با جست و جوی کلمات بیشتری بتواند به محتوای شما سر بزند. البته که این موضوع را هم در نظر داشته باشید که همچنان اسپم کردن و Keyword Stuffing (تکرار بی رویه کلمات کلیدی) برای این موارد هم مضر هستند و حواستان باشد که در هنگام جای دادن این کلمات در متن خود، از موضوع اصلی خارج نشوید.

keyword stuffing

توجه به اندازه مطلب

دقت کردید که قبلا می گفتند که مقالات باید مثلا فلان اندازه کلمه داشته باشند و ما باید تمام مقالاتمان حدودا شامل همین اندازه کلمه باشند؟ دیگر در سال 2022 این موضوع را دور بریزید. محتوای شما باید همان اندازه ای باشد که لازم است. کمتر نباشد، بیشتر هم اگر بود اشکالی ندارد اما حرف اصلی و پاسخ اصلی را سعی کنید در همان اوایل مقاله به مخاطب بدهید. مطمئن باشید که مخاطب اگر اطلاعات بیشتری بخواهد، باقی موارد را نیز مطالعه خواهد کرد. یادتان هم باشد که محتواهای آسمان خراش یا محتواهای ستوی (Pillar Page ها) هم جزو تولید محتوای سئو شده محسوب می شوند و موتور های جست و جو معمولا چنین محتواهایی را دوست دارند. هرچند اگر چنین محتواهایی نوشتید، یادتان نرود که حتما در اوایل آن فهرست مطالب را هم قرار بدهید و به بخش ها مختلف مقاله لینک بدهید.

لینک دادن به محتواهای مرتبط دیگر

برای اینکه تولید محتوای سئو شده خوبی داشته باشید، می توانید مقاله سئو on page یا مقاله سئو کلاه سفید چیست را نیز مطالعه کنید. لینکی که روی این مقاله ها هست را دیدید؟ در این لینک ما شما را به محتواهای دیگری که می توانند در راه سئو سایت به شما کمک کنند هدایت کرده ایم و از گفتن اینکه این کار را برای سئو سایت انجام می دهیم هم ترسی نداریم. چون هم شما اطلاعات بیشتری کسب می کنید، هم ربات های موتور جست و جو به واسطه این لینک ها دوباره محتواهای قبلی ما را کرال می کنند و ممکن است رتبه بهتری به ما بدهند. یک تولید محتوای بهینه شده برای موتور های جست و جو در جاهایی که لازم است لینک به مطالب دیگر سایت را دارد و حتی اگر لازم باشد، به سایت های معتبر دیگر نیز لینک می دهد.

رعایت E-A-T

هم در مقاله سئو on page درباره E-A-T صحبت کردیم، هم یک مقاله جدا برای الگوریتم E-A-T چیست داریم و هم اینجا یک اشاره ای به این مفهوم می کنیم. E-A-T مخفف Expertise، Authoritativeness و Trustworthiness است که به تازگی توسط گوگل معرفی شده است. این الگوریتم می گوید که تولید محتوای سئو شده یعنی محتوای شما باید در حوزه تخصص شما باشد، اعتبار آن تایید شود و قابل اعتماد باشد. برای محقق شدن این مهم شما باید حتما در محتوایی که تولید می کنید تخصص داشته باشید و به سراغ تولید محتوای خارج از حیطه کاری خودتان نروید، از منابع معتبر لینک دریافت کنید و در نهایت به منابع معتبر برای راستی آزمایی حرف هایتان لینک بدهید.
در ضمن، سعی نکنید اطلاعات اشتباه و چک نشده به مخاطبتان بدهید که گوگل روی این موضوع بسیار سخت گیر می باشد.

محتوایتان را به امان خدا رها نکنید!

یک تولید محتوای سئو شده کاری نیست برای هر صفحه فقط یک بار انجام بشود، محتوایی واقعا سئو شده است که همواره بروزرسانی بشود و اطلاعات جدید به آن اضافه بشود. چون همانطور که می دانید، اطلاعات ممکن است تاریخ انقضا داشته باشند و در زمینه های مختلف ممکن است مفاهیم جدیدی بوجود بیایند که نباید از آن ها غافل بشویم. پس حتما محتواهای قدیمی خودتان را بروزرسانی کنید و ایرادات آن ها را رفع کنید. اینطوری می توانید رتبه های آن ها را تا حد زیادی ارتقا بدهید.

از ابزار ها و افزونه های کمکی استفاده کنید

برای تولید محتوای سئو شده می توانید از ابزار هایی مانند Yoast SEO و Rank Math استفاده کنیم که ما خودمان دومی را بیشتر به شما پیشنهاد می کنیم. این افزونه ها به شما کمک می کنند که نه تنها تولید محتوای بهتر و سئو شده تری داشته باشید، بلکه یک سری امکانات اضافی کمکی سئو را نیز در اختیار شما قرار می دهند که می توانید امور دیگر سئو سایت را با آن ها پیش ببرید.

سخن پایانی

سئو سایت از آن دسته مفاهیمی نیست که همیشه ثابت باشد. سئو سایت تغییر می کند و فاکتور های آن نیز همواره در حال تغییر هستند. پس عجیب نیست که تولید محتوای سئو شده الان با چند سال پیش متفاوت باشد و مفاهیم کمی تغییر کرده باشند. به هر حال دنیا همیشه در حال پیشرفت و تغییر است و اگر نتوانیم خودمان را تغییر بدهیم، نمی توانیم در این چرخه موفق بشویم و همیشه باید در حال بروز کردن رویکرد هایمان باشیم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالبی که گفتیم کمک کننده تولید محتوای شما باشند.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Rate this post