به احتمال زیاد شما هم در شبکه اجتماعی اینستاگرام فروشگاه های بسیاری را دیده اید. شاید حتی شما هم یک سری از آن ها را دنبال می کنید و به محصولات این فروشگاه ها علاقه دارید. تا حالا فکر کردید که راه اندازی فروشگاه اینستاگرام چگونه انجام می شود؟ احتمالا پیش خودتان بگویید “کاری ندارد که، یک اکانت بیزنسی می سازیم و تصاویر محصولات را قرار می دهیم و شروع می کنیم به فروختن.” اگر چنین فکری می کنید، همه حرف شما درست است، به جز بخش اول آن که انگار سختی این کار را مد نظر قرار نداده باشید. راه اندازی فروشگاه اینستاگرام چندان کار راحتی نیست و به همین خاطر هم در این مقاله می خواهیم راه و چاه را در این زمینه به شما نشان دهیم و یک راهنمای مختصر اما مفید را برای شما ارائه دهیم. همراه ما باشید که تازه شروع شده است.

راه اندازی فروشگاه اینستاگرام

در مقالات قبلی بار ها درباره اهمیت شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها صحبت کردیم. در این میان هم درباره اصول داشتن یک صفحه کاری در شبکه های اجتماعی صحبت کردیم و هم بار ها به اینستاگرام و فواید آن برای کسب و کار ها اشاره کردیم. اینستاگرام بستر مناسبی برای راه انداختن یک فروشگاه اینترنتی در میان تمام شبکه های اجتماعی است. امکاناتی که اینستاگرام در اختیار ما قرار می دهد، نوید راه اندازی فروشگاه اینستاگرام عالی را به ما می دهد. اما فعالیت و مدیریت شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام، آن هم به قصد راه اندازی و مدیریت کسب و کار، اصول و قواعد خودش را دارد که تمامی این اصول، آرام آرام کنار یکدیگر باعث موفقیت کسب و کار شما در شبکه های اجتماعی می شود. حال این اصول دقیقا به چه مواردی اشاره دارند؟ چگونه یک فروشگاه در اینستاگرام راه اندازی کنیم؟

پاسخ به این سوال نیازمند صبر و حوصله می باشد. در این مقاله قرار است به این موضوع بپردازیم اما یادمان نرود که قرار نیست به شما بگوییم که باید دقیقا چه کاری انجام بدهید. چون اگر فرمول خاصی برای موفقیت در اینستاگرام وجود داشت، همه کسب و کار ها به موفقیت می رسیدند و خلاقیت به طور کلی در این میان قربانی می شد. پس از همه چیز واجب تر این است که شما یکسری نکات را بدانید، راه را بشناسید، امکانات را فراهم کنید، خلاقیت و ایده های خودتان را به آن اضافه کنید و سپس در این مسیر “راه انداختن فروشگاه اینستاگرام” قدم بگذارید. مسیری که موفق شدن در آن کاملا به عملکرد خودتان بستگی دارد. پس قبل از هر چیز بیایید یک سری تعریف های ساده را یاد بگیریم و سپس به سراغ نکات لازم برویم.

راه اندازی فروشگاه اینستاگرامی

فروشگاه اینستاگرامی چیست ؟

قبل از راه اندازی فروشگاه و مدیریت پیج اینستاگرام خود لازم است که حتما درباره این فروشگاه بدانیم. نه اینکه بگوییم شما نمی دانید که اصلا درباره چه چیزی صحبت می کنیم، خیر، منظور ما این است که قبل از کار با هر چیز، همیشه باید تعاریف اصولی آن را از بر باشیم. یک فروشگاه اینستاگرام بستری است که شما می توانید کاتالوگ فعال فروشگاهتان را در یک صفحه اینستاگرامی داشته باشید. این فروشگاه به شما اجازه می دهد که همیشه و در هر جایی محصولات خودتان را تبلیغ کنید و آن ها را بفروشید. همچنین شما می توانید محصول خودتان را هم روی تصویر پستتان تگ کنید که این موضوع باعث می شود گزینه Shop به صفحه اینستاگرام شما اضافه بشود. به این صورت وقتی کاربر روی تگ بزند، می تواند قیمت و اطلاعات محصول را مشاهده کند تا اگر خواست نسبت به خرید اقدام کند.

زمانی که شما یک تصویر را با محصولتان Tag می کنید، این محتوای شما که شامل تگ می شود داخل Feed مخصوص فروشگاه شما قرار می گیرد. همچنین شما می توانید با استوری نیز محصول خودتان را پروموت کنید. فروشگاه های اینستاگرام این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار می دهند:

-نام محصول

-تصویر محصول

-توصیف محصول

-قیمت محصول

-لینک خرید محصول در سایت شما

-محصولات مرتبط

مزیت های کلیدی راه اندازی فروشگاه اینستاگرام

بله درست است که راه اندازی فروشگاه اینستاگرام می تواند به موفقیت کسب و کار ما کمک کند، اما چرا؟ اینستاگرام مگر چه قدرتی دارد که راه اندازی فروشگاه در آن می تواند انقدر سودمند باشد. مسلما مزیت های آن بسیار زیاد است اما اینجا می خواهیم سه تا از کلیدی ترین مزیت های فروشگاه اینستاگرام را به شما معرفی کنیم.

خرید کردن را برای خریداران راحت تر می کند

رقابت بین کسب و کار های اینترنتی زیاد است و شما هم نمی توانید مشتری را از کاری که در شبکه های اجتماعی می کند به سمت فروشگاه خودتان بکشانید. “راه اندازی فروشگاه اینستاگرام” به شما کمک می کند که کاربر به سمت شما نیاید، شما به سمت کاربر بروید و کار را برای او راحت تر کنید. فروشگاه اینستاگرام پروسه های فرسایشی خرید را حذف می کند. کاربران کاتالوگ خرید را نگاه می کنند، قیمت ها را چک می کنند و می توانند به راحتی اطلاعات بیشتر را درباره محصولات بدست بیاورند. به علاوه آن، زمانی هم که آماده خرید باشند می توانند مستقیما با یک اشاره وارد سایت شما شوند و خریدشان را انجام دهند. یا حتی می توانند محصول را ذخیره کنند که اگر خواستند، بعدا برای خرید اقدام کنند.

خرید کردن را برای خریداران راحت تر می کند

فروشگاه اینستاگرام اجازه می دهد محصولات را مستقیما پروموت کنید

راه اندازی فروشگاه اینستاگرام شما را به کاربر هدفتان وصل می کند. کاربران شما هم می توانند بدون اینکه وقتی از آن ها تلف بشود، به سراغ محصول مورد نظرشان بروند. چگونه؟ یادتان هست که شما فقط می توانید یک لینک داخل بایو اینستاگرام قرار دهید. حال شما اگر بخواهید هر دفعه که یک محصول را پروموت می کنید، لینک بایو را عوض کنید پس محصولات قبلی چه می شوند. اینکه فروشگاه اینستاگرام به شما اجازه می دهد که لینک هر پستی که برای کاربر هدف شما نمایش داده می شود، مخصوص یک محصول خاص باشد، خودش یکی از مزیت های همین فروشگاه اینستاگرام به شمار می رود.

محصول شما به جامعه بزرگی از کاربران نشان داده می شود

با بخش Explore اینستاگرام احتمالا آشنا هستید. می دانستید که محصولات و خرید اینستاگرام یک بخش جداگانه در اکسپلور اینستاگرام دارند؟ حال محصول شما می تواند به داخل این Tab یا بخش جداگانه بشود تا کاربران بیشتری محصول شما را مشاهده کنند. با انجام یک سری از موارد مثل بهینه سازی هشتگ های پست خودتان، می توانید پستتان را در Shopping Explore اینستاگرام ثبت کنید. به این صورت حتی می توانید کاربر هدف خودتان را هم پیدا کنید به این دلیل که اینستاگرام محصولات را به کسانی نشان می دهد که به خدمات شما علاقه دارند. (این موضوع را با تعاملات قبلی کاربران می فهمد)

چرا باید برای فروشگاه اینستاگرام فروشگاه فیسبوکی داشته باشیم؟

برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام ابتدا باید فروشگاه فیسبوکی خودتان را راه بیندازید. بله متاسفانه راهی به جز این مورد وجود ندارد و می دانیم که این موضوع به این دلیل است که مارک زاکربرگ عزیز می خواهد هر دو شبکه اجتماعی تحت کنترل متا را پروموت کند. کاری به این موضوع نداریم. به هر حال چاره ای نداریم که دو روش از روش های زیر را برای ساخت یک فروشگاه فیسبوکی انتخاب کنیم:

روش اول: یک فروشگاه مستقل در فیسبوک بزنیم که این موضوع اصلا پیشنهاد نمی شود. به این خاطر که مدیریت هر دو فروشگاه کار آسانی نیست و خصوصا اینکه اصلا در کشور ما فیسبوک دیگر آنقدر طرفدار ندارد. چون نه امکانات فیسبوک برای فروشگاهش مناسب است، هم اینکه با داشتن وب سایت دیگر شما نیاز به فیسبوک ندارید. پس حالا که برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام باید فروشگاه فیسبوک را داشته باشیم، به سراغ روش دوم می رویم.

روش دوم: شما می توانید با ابزار Shopify کاتالوگ فیسبوک و اینستاگرامتان را با یکدیگر سینک کنید تا نیازی نباشد که لیست سازی شما به صورت دستی انجام شود. پس برای ساخت فروشگاه اینستاگرام چه کاری باید انجام دهیم؟ اکانت Shopify، فروشگاه فیسبوکی و پروفایل بیزنسی اینستاگرام را با یکدیگر Sync کنیم که این کار داخل خود اینستاگرام هم انجام می شود.

حالا دیگر وقت آن رسیده است که رسما به سراغ ساخت فروشگاه اینستاگرام برویم و موارد آن را مرحله به مرحله انجام دهیم.

چرا باید برای فروشگاه اینستاگرام فروشگاه فیسبوکی داشته باشیم؟

راه اندازی فروشگاه اینستاگرام چگونه انجام می شود؟

انجام امور اولیه

برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. اول از همه باید ببینید که آیا فروشگاه شما طبق قوانین اینستاگرام هست یا خیر و سپس باید مطمئن شوید که آخرین نسخه اینستاگرام روی گوشی شما نصب است. بعد از آن باید یک پروفایل بیزنسی داشته باشید که به دیگر تنظیمات این نوع پروفایل ها دسترسی پیدا کنید. (اگر هنوز این کار را نکردید به سادگی به تنظیمات اینستاگرام بروید و Switch to Business Profile را بزنید) پس از آن هم باید این پروفایل را به پیج کاری فیسبوکتان متصل کنید و برای این موضوع هم شما باید ادمین پیج فیسبوک باشید. برای این کار به سراغ Linked Accounts در تنظیمات می روید.

اضافه کردن کاتالوگ محصولات به صفحه فیسبوک

یادتان باشد که فروشگاه اینستاگرام محصولات را از طریق فروشگاه فیسبوک نمایش می دهد. پس برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام باید فروشگاه فیسبوک داشته باشید و برای ساختن آن هم می توانید از Shopify کمک بگیرید. زمانی که فروشگاه را در Shopify ساختید در قسمت Sales Channel روی علامت + در جلوی فیسبوک کلیک کنید و پیج بیزنسی فیسبوکتان را اضافه کنید. حال باید کاتالوگ محصولات را در فیسبوک وارد کنید که برای این کار می توانید در داشبورد شاپیفای، Make Products Available را انتخاب کنید.

اضافه کردن اینستاگرام به شاپیفای

حال همان کاری که برای فیسبوک در Sales Channel شاپیفای کردید، برای اکانت اینستاگرامتان هم انجام بدهید.

صبر کنید تا اکانتتان تایید شود

تا الان باید این کار ها صورت گرفته باشد:

-پروفایل اینستاگرام شما بیزنسی شده باشد.

-اکانت اینستاگرام شما به اکانت فیسبوک وصل شده باشد.

-اکانت شاپیفای شما به صفحه فیسبوکتان وصل شده باشد.

-صفحه فیسبوک درست کرده باشید و محصولاتتان را در آن Sync کرده باشید.

-اکانت شاپیفای شما به اکانت اینستاگرامتان لینک شده باشد.

اگر همه این کار ها را کرده اید پس صبر کنید تا اینستاگرام اکانت شما را تایید کند و آن را با یک نوتیفیکیشن به شما خبر بدهد.

راه اندازی نهایی فروشگاه اینستاگرام

حال روی Get Started نوتیفیکیشن بزنید و به بخش Shopping بروید. سپس Facebook Shop ای که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. حال دیگر تمام محصولات شما روی صفحه اینستاگرامتان هم سینک شده است و دیگر راه اندازی فروشگاه اینستاگرام را انجام داده اید.

سخن پایانی

تمام این کار ها که انجام بشود شما دیگر می توانید مواردی که در بالاتر گفتیم را انجام بدهید و از مدیریت فروشگاه اینستاگرام خود لذت ببرید. راه اندازی فروشگاه اینستاگرام ممکن است برای سرور های کشور ما کمی با مشکل انجام بشود و ممکن است عملکرد چندان خوبی نداشته باشد. اما به هر صورت این امکانی است که اینستاگرام برای فروشگاه های اینترنتی قرار داده است. پس فروشگاه خودتان را راه اندازی کنید و از کسب درآمد بیشتر لذت ببرید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منبع:

Oberlo

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *