همیشه زمانی که صحبت از سئو سایت، یک سری مباحث هستند که تاثیرشان کاملا ثابت شده و ملموس هستند. تقریبا همه سئو کار ها در رابطه با تاثیر مستقیم آن ها نظر موافق دارند و اطلاعات درباره آن ها نیز کاملا در دسترس است. اما یک سری مبحث دیگه هم هستند که یا هنوز کاملا اطمینان نداریم که تاثیر خودشان را دارند و یا حداقل تاثیر آن ها آنقدر مستقیم و ملموس نیست. cdn در سئو سایت یکی از همین مفاهیم است. CDN در مباحث مرتبط با شبکه بسیار مطرح می شود و کارشناسان شبکه خیلی بیشتر از سئو کار ها با آن درگیر هستند. در این مقاله می خواهیم به بررسی تاثیر این مفهوم در سئو اشاره کنیم و هم ماهیت آن را بررسی کنیم و هم تاثیر آن را روی سئو سایت بسنجیم. پس در این مقاله که کمی تخصصی هم هست، با ما همراه باشید.

cdn در سئو سایت

همیشه یک سری مباحث در سئو سایت هستند که کمتر دربارشان صحبت می شود. چرا؟ چون این موارد معمولا یا تاثیرشان غیر مستقیم است، یا تاثیرشان جزئی است و یا اینکه اطلاعات درباره آن ها کم است. اینکه cdn در سئو سایت کدام یک از این ها می باشد را نمی شود دقیق گفت. مسلما عامه مردم و حتی گاهی کسانی که با سایت درگیر هستند هم نمی دانند CDN چیست و این مفهوم، بیشتر مختص به متخصصان شبکه می باشد. به علاوه اینکه اطلاعات درباره این مفهوم بین سئو کار ها کم است، تاثیر CDN چیزی نیستش که مختص به سئو سایت باشد بلکه صرفا روی مواردی تاثیر می گذارد که آن ها به خودی خود روی سئو تاثیر گذار هستند. با تمامی این تفاسیر، نمی شود گفت که cdn در سئو سایت تاثیرش جزئی و کم اهمیت است. کسی که چنین نظری داشته باشد، نمی داند CDN چیست.

در این مقاله ما هم توضیحاتی در خصوص خود CDN خواهیم داد و هم اینکه در رابطه با تاثیر آن روی سئو سایت صحبت خواهیم کرد. اما قبل از هرچیز این موضوع را باید بدانید که مواردی که در اینجا گفته می شود، ممکن است فقط متمرکز بر CDN و “مزایای” آن باشد. اینکه CDN گاهی ممکن است شامل یک سری معایب هم بشود، در حوزه تخصصی شبکه است و ممکن است در اینجا حتی به آن ها اشاره هم نکنیم. به هر حال در بحث شبکه و وب، همیشه هر چیزی مزیت ها و معایب خودش را دارد و چیزی که ما باید بدانیم این است که از هر مفهوم، کجا و چگونه باید استفاده کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا اول از همه با CDN آشنا شویم و سپس به سراغ cdn در سئو سایت برویم.

CDN چیست

CDN مخفف Content Delivery Network است و به شبکه ای از سرور ها اطلاق می شود که در موقعیت های جغرافیایی متفاوتی هستند اما با یکدیگر همکاری می کنند تا محتوای سایت با سرعت بیشتر و توسط سروری نزدیک به مخاطب بارگذاری بشود. یک CDN، محتوای ثابت را کش (Cache) می کند، این محتواهای ثابت شامل HTML، CSS، JavaScript و فایل های تصویر می شود که برای تمامی کاربران به صورت ثابت و بدون تغییر نمایش داده می شوند. این محتواها نیازی نیست که بر پایه یک سری قوانین تعیین شده به صورت پویا عمل کنند، به این خاطر که این محتواها ثابت (Static) هستند و اصلا پویا (Dynamic) نیستند. حالا شما اگر این محتوا ها را برای سرور های مختلف در سرتاسر دنیا کش کنید، کاربران برای بارگذاری سایت شما، لازم نیست خیلی صبر کنند. CDN باعث می شود سایت شما به سرعت بارگذاری شود.

سخت بود؟ قبل از مزیت cdn در سئو سایت بگذارید پس با یک مثال برایتان توضیح بدهیم. تصور کنید که شما یک سایت دارید که روی سروری هستش که در تهران است. حالا اگر مثلا یک نفر از اکباتان بخواهد وارد سایت شما شود، احتمالا نیازی نیست که خیلی منتظر باشد تا سرور به او پاسخ بدهد. اما تصور کنید کسی می خواهد از نیویورک در آمریکا وارد سایت شما شود، به دلیل فاصله جغرافیایی، شخص مورد نظر احتمالا خیلی باید صبر کند تا سایت شما بارگذاری بشود. حال CDN دیگر این مشکل را حل می کند و باعث می شود که فرد مورد نظر، سایت شما را ار طریق نزدیک ترین سروری که به اوست بارگذاری کند. چون CDN یک Cache از سایت شما را در آن سرور نیز قرار داده است تا کاربری در آن نواحی نیز بتواند به راحتی به سایت شما دسترسی پیدا کند.

cdn چیست

مزیت های استفاده از cdn در سئو سایت چیست؟

اول از همه بگذاری بگوییم که cdn در سئو سایت مزیت های زیادی دارد، اما مزیت های CDN به سئو سایت محدود نمی شود. این مفهوم آنقدر مزیت های ریز و درشتی در شبکه دارد که نمی توانیم به همه آن ها اشاره کنیم و البته بنده نویسنده هم خیلی از آن ها را نمی دانم (چون در حوزه تخصصی من نیست!) به هر حال با اینکه شما با CDN می توانید کار های پیچیده ای انجام بدهید، عمومی ترین استفاده CDN برای بالا بردن سرعت بارگذاری سایت است. مسلما می دانیم که چقدر این موضوع در حال حاضر برای سئو سایت مهم می باشد. به علاوه آن CDN مزیت های دیگری هم برای سئو سایت دارد. 4 مزیت اصلی cdn در سئو سایت شامل موارد زیر می شود:

-سرعت سایت را بالا می برد

-هزینه پهنای باند را کاهش می دهد

-زمان آپتایم و در دسترس بودن سایت بیشتر می شود

-امنیت سایت را بیشتر می کند

سرعت سایت

برای بیشتر مردم، استفاده cdn در سئو سایت به منظور بالا بردن سرعت سایت می باشد. مسلما شما به عنوان صاحب یک سایت، می خواهید که سایتتان به سرعت بارگذاری بشود و کاربران هم نسبت به سایت هایی که دیر بارگذاری می شوند، اصلا واکنش خوبی ندارند و به سرعت از آن ها خارج می شوند. مطمئن باشید بیشتر کاربران عادی از وجود چیزی به نام CDN خبر ندارند و نمی دانند که بارگذاری یک صفحه سایت به مقدار فاصله هم مرتبط است، پس اگر CDN نداشته باشیم، آن ها سرعت پایین بارگذاری سایت ما را درک نخواهند کرد و آن را ترک می کنند. چیزی که بسیار برای سئو سایت ما خطرناک می باشد.

پایین آوردن هزینه پهنای باند

یک CDN می تواند تا حد زیادی هزینه پهنای باند را کاهش بدهد. شاید این مورد خیلی تاثیر مستقیم بر cdn در سئو سایت نداشته باشد اما به هر حال باعث می شود که کاربر شما نیز حجم ترافیک کمتری را هم برای بارگذاری سایت شما مصرف کند که این موضوع می تواند خیلی غیر مستقیم به سئو سایت شما کمک کند. چون کاربران دیگر لازم نیست هزینه پهنای باند را بدهند تا محتوا برایشان بارگذاری شود، محتوا به صورت ثابت در سرور ها کش شده است. البته که گاهی خود این CDN نیز هزینه های خودش را برای شما دارد اما همین موضوعی که الان گفتیم باعث می شود که دیگر به آن مورد هزینه فکر نکنیم و برای سایت خودمان یک CDN بخریم.

اضافه کردن لایه امنیتی

امنیت یک سایت برای موتور های جست و جو مهم است و چون CDN هم می تواند یک لایه امنیتی برای سایت ما ایجاد کند، پس می تواند به گونه ای از این نظر هم روی سئو سایت ما تاثیر داشته باشد. اضافه کردن CDN به سایت خودتان می تواند امنیت آن را تا حد زیادی بیتشر کند و CDN ابزار های اضافی برای امنیت بیشتر سایت شما را نیز برایتان به ارمغان می آورد. CDN یک فایروال اختصاصی برای سایت شما فراهم می کند که از حملات Distributed Denial of Service Attack (همانی که معروف به DDos است) جلوگیری بشود و البته از تهدیدات مختلف دیگر نیز جلوگیری می کند که برای اطلاع از این تهدیدات باید وارد مبحث شبکه بشویم.

پایداری و آپتایم بالا

چه هاستی خوب است؟ هاستی که بیشترین آپتایم را داشته باشد. اگر آپتایم ما کم باشد و داون تایم زیاد داشته باشیم چه می شود؟ موتور های جست و جو متوجه می شوند که سایت ما بالا نمی آید و آن را از نتایج جست و جو حذف می کنند. این یعنی مرگ سئو سایت ما! حالا این هاستینگ هایی که CDN هم ارائه می دهند، باعث می شوند که پایداری و آپتایم سایت ما بیشتر هم بشود. CDN از یک سری تاکتیک های خاص استفاده می کند تا اجازه ندهد سایت ما داون (Down) شود. تاکتیک هایی مانند تعادل بارگذاری در هنگامی که سایت، حجم زیادی از ترافیک را دریافت می کند و ممکن است که Down بشود. اینجاست که یکی دیگر برگ برنده های CDN برای سئو سایت رو می شود.

آیا cdn در سئو سایت به جز مزیت، معایبی هم دارد؟

کوتاه ترین جواب را بخواهیم به شما بدهیم باید بگوییم خیر، cdn در سئو سایت هیچ ضرری ندارد. این مفهوم نه تنها ضرری برای سایت شما ندارد، بلکه به دلیل بالا رفتن امنیت و سرعت سایت شما ممکن است تاثیر غیر مستقیم اما خوبی روی رتبه شما بگذارید و یکی از فاکتور های سئو تکنیکال نیز تلقی می شود. باز هم با این وجود، نمی توان چیزی را با اطمینان گفت. حداقل اگر CDN ضرری هم برای سئو سایت داشته باشد، تا به حال که چیزی گزارش نشده است و هیچ سئو کاری تا به حال از CDN شکایت نکرده است. اما به هر حال برای تنظیم و نصب CDN همیشه باید حواسمان باشد که به سئو سایت آسیبی وارد نکنیم. اینکه چگونه هم این کار را بکنیم سادست، می توانیم از فراهم کنندگان CDN مطمئن و درست و حسابی استفاده کنیم. در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

چه CDN ای استفاده کنیم؟

برای اطمینان از درستی cdn در سئو سایت ، بهتر است از CDN های مطمئن و معتبر استفاده کنیم. چند افزونه و ابزار خوب هستند که این CDN ها را برای شما فراهم خواهند کرد. ابزار هایی مانند Cloudflare از شرکت معروف سئو سایت Yoast، Sucuri، MaxCDN، Azure از شرکت مایکروسافت و همچنین CloudFront از آمازون که می توانید از آن ها استفاده کنید. همانطور هم که می بینید اسامی ای که گفتیم، اسم های بزرگی هستند و همگی شرکت ها معتبری می باشند. نصب این افزونه ها برای سایت بسیار آسان است و مراحل آن ها در چند دقیقه طی می شود. پس وقت را تلف نکنید و همین حالا یکی از این ها را به دلخواه روی سایت خودتان نصب کنید.

سخن پایانی

در مقالات قبلی شاید خیلی وقت ها از مسائلی صحبت کردیم که همه درباره آن ها صحبت می کنند و برایمان تازگی ندارند. اما مبحث cdn در سئو سایت از آن دسته مباحثی نیست که نقل مجلس باشد و همه درباره آن صحبت کنند. CDN چندان ناشناخته نیست، در شبکه بسیار درباره آن صحبت می شود و خیلی هم تاثیر خوبی در سئو دارد. اما باز هم این موارد باعث نمی شوند که CDN جزو امور اصلی و حیاتی سئو محسوب بشود. CDN در نهایت یک کمک در کنار کمک های دیگر و یک کار در کنار کار های دیگریست که باعث افزایش رتبه ما در موتور های جست و جو می شود. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:

Yoast

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *