تکنیک های طلایی سئو ویدیو در سال 2020

همگام با پیشرفته تر شدن الگوریتم های گوگل دانش سئوی سئوکاران حرفه ای نیز بیشتر می شود و کم کم در سال های پیش رو سئوی محتوا ممکن است کار پیش پا افتاده ای شود. اما گوگل دست روی دست نمی گذارد و مدام چالشی جدید را برای دارندگان سایت ایجاد می کند. خیلی از کارشناسان معتقدند که ما در آینده با سئو ویدیو سر و کار خواهیم داشت و بیشتر سرچ های مردم نیز در قسمت ویدیو گوگل خواهد بود.

چرا سئو ویدیو اهمیت دارد؟

همان طور که می دانیم گوگل بخش جداگانه ای برای سرچ ویدیو دارد اما در قسمت سرچ کلی و همچنین سرچ تصاویر هم ویدیو های مرتبط نشان داده می شود.

سئو ویدیو
سئو ویدیو

پس هرچه به سئو ویدیو بیشتر اهمیت دهید و ویدیو هایی بهینه تولید کنید شانس بیشتری برای دیده شدن در نتایج گوگل و دریافت رتبه ی بهتر خواهید داشت. همچنین علاوه بر اینکه خود گوگل اهمیت زیادی به سایت هایی که سئو ویدیو را رعایت کرده اند می دهد و نمره ی مثبتی برای آن ها قائل می شود، کاربران نیز ارتباط بیشتری با سایت هایی که ویدیو دارند برقرار می کنند که خود باعث کاهش بانس ریت صفحه نیز می شود.

مراحل سئو ویدیو

همان طور که گفتیم برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو که آن را سئو سایت می نامیم نیازمندیم تا ویدیویی نیز داشته باشیم که خود ویدیو هم باید به صورتی بهینه شده باشد.

۱-انتخاب فضای مناسب برای اشتراک ویدیو

برای منتشر کردن ویدیو در سایت دو انتخاب پیش روی شماست: ویدیو را در سایت خود منتشر کنید و یا از سرویس های اشتراک ویدیو استفاده کنید. هر کدام از این دو روش مزیت و معایب خود را دارند که به صورت جداگانه هر روش را بررسی می کنیم.

الف)بارگذاری در خود سایت

بارگذاری ویدیو در هاست سایت باعث می‌شود فضای هاست به سرعت اشغال شود و اگر کاربران زیادی نیز در سایت شما حضور داشته باشند و ویدیو مشاهده‌کنند سایت ممکن است از کار بیفتد.
اما درباره ی موضوع سئو سایت قضیه کمی فرق می کند. سعی کنید ویدیو هایی کم حجم اما با کیفیت با مدت زمان کوتاه تولید کنید و اگر ویدیو شما در خصوص آموزش، خلاقیت، انگیزشی و .. است پیشنهاد می‌شود با رعایت تمامی اصول سئو ویدیو آن را در خود سایت بارگذاری کنید.
زمانی که شما ویدیو را در سایت خودتان انتشار می‌دهید در‌واقع اعتبار را برای صفحه‌ای که ویدیو در آن است دریافت می‌کنید که برعکس روش دوم است. یعنی اگر ویدیو شما در سایت‌هایی مانند آپارت و یا یوتیوب باشد باعث بالا رفتن ارزش سئوی آن سایت‌ها می شود.
اگر سایت شما وردپرسی است می‌توانید افزونه هایی مناسب برای انتشار ویدیو در سایت خود با حجم کم نصب کنید تا در کنار بهینه سازی ویدیو با ظاهری زیبا نمایش داده شود. اما دقت کنید از پلیر های فلش استفاده نکنید.
از داده‌های ساختار یافته مناسب برای ویدیو استفاده کنید و حتماً schema های مرتبط را در نظر بگیرید. می‌توانید مقاله ی داده‌های ساختار یافته در سئو را مطالعه کنید.

ب) بارگذاری در سرویس های اشتراک ویدیو

همان‌طور که مشخص است زمانی که ویدیو در سایت‌های اشتراک ویدیو مانند آپارات، یوتیوب و یا نماشا منتشر می شودُ، فضای هاست شما دیگر پر نشده و فقط با قرار دادن یک کد در سایت خود می‌توانید ویدیو را به نمایش بگذارید. اما با توجه به اینکه یوتیوب در ایران فیلتر است و کاربری که بدون فیلترشکن وارد سایت شما شود ویدیو را به صورت یک ارور می‌بیند پس پیشنهاد می‌شود از سرویس اشتراک هایی استفاده کنید که فیلتر نیستند.
ویدیو هایی که در این سایت‌ها منتشر می‌شوند خیلی زود رتبه ی خوبی دریافت می‌کنند زیراکه این سایت‌ها دارای DA و PA مناسبی هستند و همچین آپارات که رتبه الکسای ۱ را نیز در ایران دارد.
اما پیشنهاد می‌شود فیلم‌هایی با محتوای تبلیغاتی و یا معرفی محصولات را در این رسانه‌ها به اشتراک بگذارید زیرا همان‌طور که گفتیم هر چقدر ویدیو شما خوب باشد این سرویس های اشتراک هستند که رتبه می‌گیرند و سئوی آن‌ها بهبود پیدا می کند.

رعایت چند نکته
اما موضوع هاست موضوع مهمی است و ممکن است شما بخواهید تمامی ویدیو های خود را در این سایت‌ها منتشر کنید که چند نکته را برای سئو ویدیو باید رعایت کنید:
-یک کانال با ذکر تمامی ویژگی‌های خود بسازید و ویدیو ها را در آن کانال آپلود کنید
-آدرس سایت خود را در کانال قرار دهید
-کد اسکیریپت را در سایت خود قرار دهید(کد iframe را نگذارید)
-برای هر ویدیو توضیحات مناسب بنویسید
-دسته بندی درست و مناسب برای ویدیو ها انتخاب کنید
-از برچسب و یا تگ های استفاده کنید که شامل کلمه کلیدی و مترادف کلمه کلیدی شما باشد

۲-کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنید

همان‌طور که می‌دانیم برای اینکه یک صفحه سئو شود نیاز به کلمه کلیدی مناسب دارد. پس در ابتدای کار حتی قبل از تولید محتوای ویدیویی لازم است کلمه کلیدی پیدا کنید. در این زمینه می‌توانید مقاله ی انتخاب کلمات کلیدی در سئو را مطالعه کنید.

۳-افزودن متن مربوط به سئو ویدیو (Video Transcript)

متن مربوط به ویدیو یعنی هر آنچه که در ویدیو گفته می‌شود را به صورت متن نیز در پایین ویدیو قرار دهید. هنوز ربات های گوگل آن‌قدر قدرتمند نیستند تا بتوانند تمامی گفته‌های یک ویدیو را درک کنند اما زمانی که شما متن مربوط به ویدیو را در سایت می آورید ربات های گوگل بهتر متوجه موضوع شده و باعث می‌شود تأثیر خوبی بر روی سئو ویدیو شما بگذارد.

۴-سئوی محتوای صفحه

صفحه ی شما علاوه بر ویدیو محتوایی را نیز دارد. بسیار مهم است که محتوا را نیز سئو کنید زیرا تأثیر مثبتی بر روی سئو ویدیو شما می گذارد. محتوا مرتبط با ویدیوی انتشاری باشد، کلمات کلیدی و مترادف ها در آن استفاده شده باشد و تمامی موارد مربوط به سئو در تولید محتوا نیز رعایت شود.

۵-افزودن تصویر thumbnail (بند انگشتی)

خیلی مهم است که ویدیو های شما دارای تصویر متناسب باشند. زمانی ویدیو در نتایج گوگل نشان داده می‌شود و یا در خود سایت، داشتن تصویر مناسب می‌تواند نرخ کلیک را بالا ببرد و کاربران زیادی را ترغیب برای کلیک کند.
تصاویری که استفاده می‌شوند باید کیفیت خوبی داشته باشند، حجم آن‌ها پایین باشد و مرتبط با موضوع باشد. هر چه تصویر مرتبط تر و جذاب‌تر باشد کاربران زیادی را جذب می کند.

سئو ویدیو

6- افزودن عنوان و توضیحات متا

برای سئو ویدیو نیز مانند سئوی محتوا نیاز است که عنوان سئویی مناسب همراه با توضیحات متا بگذارید. استفاده از کلمات کلیدی در محتوای آن‌ها و همچنین نوشتن توضیحاتی متناسب با ویدیو و جذاب که کاربر را برای کلیک ترغیب کند.
این موضوع درباره ی زمانی که ویدیو را در سایت‌های اشتراک ویدیو منتشر می‌کنیم هم صدق می کند. در این سایت‌ها هم برای ویدیوی خود از عنوان و توضیحاتی مناسب استفاده کنید و همچنین برندسازی را نیز نادیده نگیرید.

سئو ویدیو

7- گذاشتن ویدیو در جایگاه مناسب

ویدیویی را که انتشار می‌دهید را در بالاترین قسمت ممکن سایت قرار دهید. هرچه ویدیو پایین‌تر باشد میزان مشاهده ی آن نیز کاهش پیدا می کند. سعی کنید ۱۰ ثانیه اول ویدیو را جملاتی مناسب به کار ببرید تا مخاطب جذب شود و سریع صفحه را ترک نکند.
از عنوان مناسب در بالای ویدیو استفاده کنید و کاربر را تشویق به کلیک و مشاهده ویدیو کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *