به عنوان یک صاحب کسب و کار، شما همیشه علاقه مند به یافتن راهکار هایی جدید برای دستیابی به اهداف خود هستید. وب مارکتینگ یا بازاریابی وب به شما این امکان را می دهد تا کسب و کار خود را گسترش دهید و با حضور آنلاین درآمد بیشتری کسب کنید.

وب مارکتینگ چیست؟

وب مارکتینگ یک بازاریابی آنلاین برای کسب و کار شماست که نتیجه ی آن دستیابی به مشتریان بیشتر با هزینه کمتر است. چندین استراتژی برای وب مارکتینگ وجود دارد که در ادامه به صورت مفصل به آنها می پردازیم. این استراتژی ها از بازاریابی موتورهای جست و جو گرفته تا بازاریابی محتوا، به ترفیع کسب و کار شما کمک می کنند.

وب مارکتینگ این فرصت را در اختیار شما می گذارد تا شغل و کسب و کار خود را به تمامی افراد حاضر در وب، از جمله مشتریان بالقوه، معرفی کنید و به اشتراک بگذارید. برای مثال شما فروشگاه آنلاین خود را پیش روی کسانی قرار می دهید که به دنبال محصول خاصی هستند. قطعا این روش، یک روش کارآمد برای افزایش حضور آنلاین شما و به علاوه آشنایی آن با مشتریان مناسب با کسب و کار شما است. برای اینکه بهترین استفاده را از این روش ببرید نیاز به آنالیز و تدوین استراتژی مناسب دارید.

آشنایی با انواع وب مارکتینگ

بازاریابی در دنیای اینترنت شامل چندین استراتژی است. این استراتژی ها عبارت اند از:

سئو: سئو سایت به این معنا است که ترافیک سایت، کاربران و فروش را از طریق موتور های جست و جو مانند گوگل دریافت کنیم.

PPC: ترافیک و فروش فوری را از طریق تبلیغات کلیکی در موتور های جست و جو و یا وب سایت های پر بازدید دریافت کنید.

بازاریابی محتوا (تولید محتوا): با داشتن محتوایی با کیفیت و یکتا ترافیک طبیعی را به سایت خود هدایت کنید. این محتوا توسط خود شما ممکن است تولید شود و یا می توانید سفارش تولید محتوا دهید.

ایمیل مارکتینگ: با ارسال ایمیل به مخاطبین مرتبط با کسب و کار خود آنها را با فعالیت های خود آشنا می کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی: با شبکه های اجتماعی فالوور دریافت کنید، برندسازی کنید و محصولات خود را در معرض فروش بگذارید.

نمایش تبلیغات: با تبلیغات هدفمند در وب سایت های پر بازدید، فروش و آگاهی از برند را ایجاد کنید.

[rd_line color=”#2454f2″]

مزایای وب مارکتینگ

زمانی که کسب و کار شما از وب مارکتینگ استفاده کند، از چندین مزایای اساسی بهره مند می شود.

1.هدف گذاری مردم خاص

هدف گذاری مزیت بزرگ وب مارکتینگ است. هنگامی که شما کمپین با روش های سنتی راه اندازی می کنید، با چالشی رو به رو هستید که فقط افرادی که علاقه به بیزینس شما هستند هدف گذاری می شوند.

بر اساس وب مارکتینگ شما می توانید بر روی افرادی هدف گذاری کنید که به فروش و درآمد بیشتر شما کمک می کنند. در واقع کسب و کار خود را در مقابل روی افراد مناسب قرار می دهید. این یک مزیت بسیار بزرگ است که موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. شما در واقع سرمایه گذاری در مسیرهایی می کنید که افراد درست را به سمت کسب و کارتان هدایت می کند. بازاریابی آنلاین به شما کمک می کند درآمد بیشتری دریافت کنید.

وب مارکتینگ
وب مارکتینگ

2. وب مارکتینگ مقرون به صرفه است

استفاده از بازاریابی های سنتی هزینه های زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال تبلیغات در فیسبوک سه برابر ارزان تر و هدفمند تر از تبلیغات در رادیو، تلویزیون و یا به صورت چاپی است. استفاده از دنیای اینترنت برای درگیر کردن مخاطبین بسیار ارزان تر است و می توانید مخاطبان مورد نظر خود را مشخص کنید.

3. بازاریابی وب متمرکز است

کمتر روش تبلیغاتی مانند وب مارکتینگ این امکان را به شما می دهد تا بر اساس ویژگی های جمعیت شناختی مشتریان خود هدف گذاری کنید. این ویژگی ها شامل جنسیت، سن، علایق، محدوده جغرافیایی و .. مشتریان می باشد. برای مثال اگر محصولات آرایشی می فروشید که مخصوص بانوان است، تبلیغاتی که ارائه می دهید باید در سایت هایی باشد که بازدید بیشتری توسط خانم ها دارد. مثلا در سایت هایی که اصول و روش تربیت فرزند در آن ذکر شده است. این کاری است که رسانه هایی مثل تلویزیون و رادیو نمی توانند انجام دهد.

4. وب مارکتینگ به راحتی قابل انطباق و ویرایش است

تبلیغات در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بنری، تبلیغات در گوگل و یا دیگر کمپین های تبلیغاتی آنلاین به سرعت و در کمترین زمان می توانند تغییر کنند و ویرایش شوند. امکان اعمال تغییرات به صورت دائم یک مزیت بزرگ برای شما است. قیمت گذاری های جدید، اضافه کردن محصولات و یا فروش در زمان های حساس همه و همه با وب مارکتینگ قابل دستیابی است.

وب مارکتینگ

 5- به راحتی قابل اندازه گیری است

شما می توانید میزان دیده شدن تبلیغات خود را در تلویزیون به صورت دقیق اندازه گیری کنید؟  و یا میزان موفقیت تبلیغات محیطی را می توانید آنالیز کنید؟ به طور قطع جواب خیر است. اما در بازاریابی اینترنتی این امکان وجود دارد. بسیاری از نرم افزارها وجود دارند که اطلاعات دقیق را در اختیار ما قرار می دهند. برای مثال ابزار گوگل آنالیتیکس می تواند اطلاعات خوبی در زمینه ی فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات در گوگل دهد. اگر شما از AdWords گوگل استفاده می کنید، استفاده از google planer برای تجزیه و تحلیل می تواند ابزار بسیار کاربردی باشد.

[rd_line color=”#2454f2″]

چگونه شروع کنیم؟

اولین قدم برای شروع وب مارکتینگ، برنامه ریزی و هدف گذاری است. در زیر مراحلی که به شما در برنامه ریزی کمک می کند، آورده شده است.

هدف خود را مشخص کنید

هدف اصلی شما از وب مارکتینگ چیست؟

درنهایت، هدف شما از بازاریابی وب رسیدن به درآمد بیشتر است. این موضوع باید هدف اصلی و یا بخشی از آن باشد. برنامه ریزی بدون هدف بی معنا است. برای چه چیزی تلاش می کنید؟ جواب شما نباید “برای فروش بیشتر ” باشد زیرا این پاسخ بسیار کلی است.  آنچه را که واقعا می خواهید هدف گذاری کنید. افزایش ترافیک، افزایش فالوور های شبکه های اجتماعی، گسترش پایگاه داده ایمیل ها و یا مواردی دیگر می تواند هدف شما باشد. هرچه تعیین هدف مشخص تری داشته باشید، وب مارکتینگ در رسیدن به آنچه می خواهید بیشتر کمکتان می کند.

خریداران را بشناسید

 ارتباط درست برقرار کردن با مشتریان و شناختن نیاز ها و مشکلات آنها در برنامه ریزی بسیار مهم است. از آنجایی که شما می توانید مشتریان را بر اساس فعالیت هایشان مورد هدف قرار دهید، پس باید مشتریان درست و متناسب با کسب و کار خود را بشناسید.

برای شناخت شخصیت مشتریان خود وقت بگذارید. مباحث مورد علاقه ی آنها را مشخص کنید و سپس از آنها به عنوان پایه بازاریابی استفاده کنید.

وب مارکتینگ

شعار بسازید

برند شما نیاز به یک شعار یکتا، جذاب و به یاد ماندنی دارد تا تاثیر خوبی در ذهن مشتریان بگذارد. درمورد اینکه چه شعاری افراد را به یاد کسب و کار شما می اندازد فکر کنید و آن را در رسانه های مختلف به اشتراک بگذارید. از وسوسه استفاده از شعارهایی که فقط جلب و توجه کاذب دارند و به شغل شما مرتبط نیستند دوری کنید.

سازماندهی و متعهد شدن

تصمیم بگیرید چه کسی برای مدیریت وب مارکتینگ شما مناسب است؟ خودتان به تنهایی از پس آن بر می آیید و یا به کمک نیاز دارید؟ کسی را انتخاب کنید که با تبلیغات اینترنتی آشنا باشد. از کسانی که استخدام می کنید بخواهید که یک تقویم محتوایی منظم برای فعالیت در شبکه های اجتماعی، تولید محتوا و یا سئو داشته باشند.

گاهی اوقات استخدام برای بکارگیری تمامی استراتژی های وب مارکتینگ کاری سخت و نیاز به امکانات دارد. شما می توانید از یک شرکت ماهر و متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ مانند دی ام تابان کمک بگیرید و با مشاوره رایگان تمامی فعالیت های مورد نیاز خود را اعم از سفارش تولید محتوا ، سئو سایت، تبلیغات در گوگل و غیره را درخواست کنید.

تجزیه و تحلیل و تجدید نظر کنید

یکی از بهترین ویژگی های وب مارکتینگ همان طور که در بالاتر گفتیم، قابل اندازه گیری است. به طور دوره ای نتایج را تحلیل کنید و ببینید به اهداف خود رسیده اید یا خیر. اگر به اهداف خود نزدیک نیستید، بررسی کنید که مشکل از کجاست.

وب مارکتینگ

آشنایی از مزایای وب مارکتینگ و نحوه برنامه ریزی برای بکارگیری صحیح این روش بازاریابی بسیار مهم است. اگر شما آماده اید برای شروع کار برای مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *