یکی از راه های موفقیت در اینستاگرام، منحصر به فرد بودن است. اینکه شما پست ها و استوری هایی که می گذارید از همه نظر برای خودتان باشد. گاهی وقت ها ممکن است به خاطر تشابهی که شما با کسب و کار های رقیب خودتان دارید، پست هایتان هم در همان راستا قرار بگیرند و نتوانید خیلی هم منحصر به فرد باشید و ممکن است حتی پست هایتان با پست های رقیب خودتان به صورت اتفاقی یکی شود. طراحی قالب پست اینستاگرام در اینجا به کمک شما می آید و باعث می شود که بتوانید کمی به پست های خودتان خلاقیت را اضافه کنید و آن ها را مخصوص به خودتان طراحی کنید. حال این موضوع می تواند به صورت های مختلفی اتفاق بیفتد و خود این قالب پست ها به چند شکل مختلف می باشند که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم. پس همراه ما باشید.

طراحی قالب پست اینستاگرام

شاید یکی از مهمترین مسائلی که در مدیریت شبکه های اجتماعی و خصوصا مدیریت پیج اینستاگرام مطرح می شود، طراحی قالب پست اینستاگرام است. چرا این موضوع انقدر مهم است؟ یک قالب برای پست شما یا قالب برای صفحه پروفایل اینستاگرام شما، می تواند کمک بسیار زیادی به مرتب تر شدن پست های شما کند و همچنین کار دیگری که می تواند بکند این است که می تواند یک چهره خاص به صفحه اینستاگرام شما بدهد. به طوری که وقتی کسی چشمش به پست های شما بخورد، بدون اینکه نگاهی به آن دایره بالای پست بیندازد تا ببیند چه کسی پست را گذاشته است، متوجه شود که این پست برای شماست و شما آن را انتشار داده اید. این موضوع می تواند کمک زیادی به برند سازی شما کند و می تواند باعث شناخته شدن بیشتر شما شود. اما مسلما این طراحی قالب نکته های خاص خودش را دارد.

در اینجا اول از همه ما می خواهیم به دو نوع از طراحی قالب بپردازیم. یکی طراحی قالب پست اینستاگرام برای خود پست های ما برای مدیریت پیج اینستاگرام و دیگری هم برای طراحی قالب چیدمان پست ها و اینکه چگونه یک صفحه اینستاگرام یک دست و تر و تمیز داشته باشیم. در این مقاله شاید خیلی وارد مفاهیم و محتوا نشویم و بحث ما بیشتر مختص به دیزاین و طراحی می باشد، اما باز هم همیشه در مدیریت شبکه های اجتماعی محتوا حرف اول را می زند. پس یک سری نکات را بر پایه محتوای شما نیز به شما آموزش خواهیم داد. هرچند که همچنان تمرکز ما روی بحث طراحی و ظاهر پست های ما می باشد و اصلا در اینجا خیلی با ماهیت محتوای شما در اینستاگرام کاری نداریم. در ادامه با انواع قالب بندی ها همراه ما باشید.

بهترین طراحی قالب پست اینستاگرام

طراحی قالب پست اینستاگرام برای چیدمان پست ها

اول از همه بد نیست به سراغ یکی از مهمترین موضوعات در رابطه با چیدمان پست های اینستاگرام برویم. طراحی قالب پست اینستاگرام صرفا به خود پست محدود نمی شود. شما می توانید این طراحی قالب را با توجه به نحوه چیدمان پست ها نیز انجام بدهید. پست های اینستاگرام در چند حالت چیده می شوند که معروف ترین آن ها ستونی، سه تایی و 9 تایی است که البته از حالت 9 تایی خیلی کمتر استفاده می شود. بد نیست که چند مورد از بهترین چیدمان ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

چیدمان 3 تایی پست ها

در این حالت از طراحی قالب پست اینستاگرام شما باید قالب اینستاگرام خودتان را به گونه ای طراحی کنید که در ردیف سه تایی پست های اینستاگرام، قالب به خوبی خودش را نشان بدهد. این نوع از پست گذاری بیشتر مخصوص کسب و کار هایی است که در روز حداقل سه پست در اینستاگرام منتشر می کنند و فاصله انتشار پست ها هم خیلی زیاد نیست. در این حالت شما باید دقت کنید که قالب پست ها به گونه ای باشد که پست اول با پست دوم و سوم همگنی داشته باشد. در این صورت زمانی که کاربر وارد پروفایل کاربری شما بشود، یک نظم و هارمونی ردیفی ای بین پست های اینستاگرام شما می بیند که او را هیجان زده می کند.

چیدمان ستونی

این حالت از طراحی قالب پست اینستاگرام شاید کمی سخت تر باشد و بیشتر مناسب کسب و کار هایی است که هر روز، سه نوع محتوای مختلف را پست می کنند. به این صورت که مثلا اولین پست آن ها یک ویدیو است، دومین پست یک پست آموزشی تک تصویری و سومی هم یک پست چند تصویری است. به این صورت پست هایی که در یک کتگوری خاص قرار می گیرند، آرام آرام در صفحه پروفایل اینستاگرام زیر هم قرار می گیرند و هر ستون پست ها، مرتبط با یک نوع محتوای خاص است. این چیدمان هم طرفداران خاص خودش را دارد و خیلی از صفحات از این نوع چیدمان استفاده می کنند.

چیدمان 9 تایی یا 6 تایی

خیلی کم ممکن است “طراحی قالب پست اینستاگرام” بر پایه این نوع از پست گذاری انجام بشود. به این خاطر که هم هزینه بالایی می برد و هم اینکه ممکن است یک محتوای اضافی، کلا چیدمان شما را بهم بریزد. در این حالت 9 پست یا 6 پست در صفحه شما به گونه ای قرار می گیرند که تصویر روی آن ها یک شکل خاصی را بسازد. معمولا کسب و کار ها این کار را بین انواع چیدمان دیگر خودشان انجام می دهند و صرفا جنبه تزئیناتی دارد و این نوع پست ها نمی توانند انگیجمنت بالایی داشته باشند. پیشنهاد می کنیم خیلی به سراغ این نوع پست ها (حداقل تا زمانی که به انگیجمنت و شهرت بالایی دست پیدا نکردید) نروید.

طراحی بدون چیدمان

در این حالت شما یا کلا هیچ قالبی برای پست های خودتان طراحی نمی کنید و خیلی رندوم پست های خودتان را منتشر می کنید و یا اینکه صرفا برای هر پستتان یک قالب جدا طراحی می کنید و هر پستتان با پست دیگر فرق می کند. از نظر بنده نویسنده این روش، بهترین روش برای کسب و کار هایی می باشد که نمی خواهند مهارت طراحی خودشان را به رخ بکشند و صرفا می خواهند محتوا عرضه کنند و تمرکز را کاملا روی محتوا بگذارند. البته که بد نیست که همیشه یک ترکیبی از این روش و روش ستونی و 3 تایی وجود داشته باشد اما در نهایت، این روش آخر از چیدمان باعث می شود که دستمان خیلی در ارائه محتوا باز تر باشد.

5 نکته در طراحی قالب پست اینستاگرام

در این بخش دیگر بحث ما چیدمان پست های اینستاگرام نیست و مستقیم می خواهیم به سراغ طراحی قالب پست اینستاگرام برویم. یعنی در واقع ما می خواهیم به شما آموزش بدهیم که چگونه می شود یک قالب عالی برای پست های اینستاگرام خودتان طراحی کنید. با طراحی این قالب، دیگر نیازی نیست که هر بار که خواستید پستی انتشار بدهید، چندین ساعت برای طراحی قالب آن زمان بگذارید. یک بار یک قالب را برای یکی از انواع پست هایتان طراحی می کنید و تا آخر هم از آن استفاده می کنید. فقط زمانی که لازم شد، قالب را طبق محتوای خودتان کمی ویرایش می کنید. پس با ما همراه باشید تا یک سری نکته را در این خصوص با شما در میان بگذاریم.

از اپلیکیشن های طراحی قالب استفاده کنید

اینستاگرام آنقدر اپلیکیشن های طراحی قالب و ساخت پست دارد که هرچقدر سرچ کنید باز هم تمام نمی شوند. از معروف ترین آن ها نیز اپلیکیشن Inshot است که بوسیله آن می توانید طراحی قالب پست اینستاگرام را خودتان انجام بدهید. هرچند که به عنوان یک کسب و کار خوب و یک برند معتبر، بد نیست که برای طراحی قالب های پست های خودتان از طراحان خبره کمک بگیرید تا آن ها با برنامه های حرفه ای مانند فتوشاپ و … این کار ها را برای شما انجام بدهند. این کار می تواند باعث شود که شما هم طراحی قالب جذابی داشته باشید که برای کاربر چشمگیر باشد، هم اینکه می توانید برندسازی عالی و موفقی داشته باشید و همین برندسازی در طولانی مدت، باعث رشد کسب و کار شما بشود.

از رنگ های سازمانی در طراحی قالب استفاده کنیم

احتمالا تا الان یک لوگو برای خودتان انتخاب کرده اید درست است؟ احتمالا رنگ سازمانی خودتان را هم می دانید دیگر؟ در رابطه با روانشناسی رنگ ها و ارتباط آن ها با کسب و کار شما خبر دارید؟ اگر پاسخ شما به این سوال ها خیر است، اول از همه کاری کنید که پاسخ به این سوال ها “بله” شود و سپس برای طراحی قالب پست اینستاگرام از رنگ های سازمانی خودتان استفاده کنید که این قالب ها، نماینده شما و پست های شما باشند. به این صورت که از آن به بعد دیگر مردم شما را به این قالب ها بشناسند و هرجا که آن ها را دیدند، یاد شما بیفتند و بدانند که شما هستید که سازنده پست مورد نظر هستید.

از رنگ های سازمانی در طراحی قالب استفاده کنیم

قالب های مختلف برای فرمت های مختلف

فرمت پست ها با استوری ها فرق می کند، فرمت یک ویدیو با یک تصویر فرق می کند و کلا شما باید خیلی حواستان به فرمت محتوای خودتان باشد. سعی کنید برای هرکدام از فرمت های محتوایی خودتان قالب های جداگانه طراحی کنید و اندازه های پست ها و فرمت های محتوایی را نیز یاد بگیرید. (در رابطه با سایز عکس و پست در اینستاگرام می توانید به مقالات قبلی ما مراجعه کنید) این کار باعث می شود که طراحی قالب شما به بهترین نحو ممکن انجام بشود و نیاز به دوباره کاری نباشد. این موضوع را هم باید مد نظر داشته باشید که قالب باید کاملا با سایز پست شما سازگار باشد، و الا چیزی درست از آب در نمی آید.

سادگی در زیبایی

قالب نباید طوری باشد که حواس بازدید کننده را از محتوا به قالب پرت کند. درست است که قالب باید جذاب باشد، اما جذابیت آن باید به گونه ای مینیمال و خلوت باشد که کاربر حواسش از هدف اصلی به آن پرت نشود. پس شما نیز در طراحی قالب خودتان به فکر هرچه مینیمال تر کردن آن باشید و خیلی آن را شلوغ و پیچیده نکنید که طراحی قالب پست اینستاگرام برای شما نتیجه خوبی نداشته باشد که هیچ، بلکه حتی باعث شود که از هدف اصلی کسب و کار خودتان هم دور بشوید.

قالب مرتبط با محتوا باشد

شما به عنوان یک کسب و کار خاص، احتمالا قرار است محتوای خاصی را هم انتشار بدهید. پس سعی کنید قالبی که طراحی می کنید به علاوه رنگ سازمانی مرتبط، شکل مرتبطی هم به محتوای شما داشته باشد. نا مرتبط بودن قالب به محتوا می تواند بسیار تو ذوق بزند و مانند شخصی می شود که لباسی را پوشیده است که بسیار برای او بزرگ یا کوچک است. پس سعی کنید قالب شما کاملا با محتوای شما فیت باشد.

سخن پایانی

در این مقاله درباره طراحی قالب پست اینستاگرام صحبت کردیم و تلاش کردیم که یک سری نکات لازم در رابطه با آن را به شما آموزش بدهیم. باقی موارد، بستگی به خلاقیت شما دارد و همیشه هم به شما گفتیم که فعالیت در شبکه های اجتماعی و مدیریت پیج اینستاگرام، لازمه اش خلاقیت است و این خلاقیت و منحصر به فرد بودن است که در آخر برنده می شود. پس شما نیز در طراحی قالب خودتان سعی کنید از این موضوع استفاده کنید و شاید یک روز، چیزی که شما طراحی می کنید تبدیل به الگویی برای دیگران شود. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:

hootsuite.com

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *