فرکانس کلمه کلیدی چیست ؟ آیا ارزش دارد که حواسمان به آن باشد؟!

امکان ندارد که درباره سئو سایت صحبت کنیم و صحبت از کلمه کلیدی نشود. قبلا هم گفته بودیم این کلمات یا عبارات کلیدی هستند که در صفحه ما مهم اند چون کاربران موتور جست و جو، با سرچ کردن آن هاست که به سایت ما می رسند. پروژه های سئو نیز بر پایه یک یا چند کلمه کلیدی اصلی هستند و در نهایت از دل آن ها، چند کلمه کلیدی دیگر نیز استخراج می شود. اما در این مقاله می خواهیم از فرکانس کلمه کلیدی بگوییم. مبحثی که در مواجهه با کلمه کلیدی و تولید محتوا بسیار به کار ما می آید و در هنگام نوشتن محتوا، حتما باید به این موضوع توجه کنیم. موردی که شاید بحث امروز ما درباره کمیت آن باشد اما همچنان این موضوع را نباید یادمان برود که سئو سایت، هیچوقت درباره کمیت نبوده است. در ادامه با ما همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

ادامه مطلب
آشنایی با خدمات سئو سایت دی ام تابان
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
سئو سایت

فرکانس کلمه کلیدی چیست؟

در دنیای سئو سایت مباحثی هستند که کمتر از مباحث دیگر مطرح می شوند، اما اهمیت بسیار بالایی در سئو سایت دارند. در طرف دیگر، یک سری مباحثی هم در سئو سایت هستند که هنوز هم بحث سر آن ها داغ است اما یا هرگز در سئو سایت اهمیتی نداشتند و یا اینکه صرفا مباحث مهمتری جایشان را گرفته است. فرکانس کلمه کلیدی جزو دسته دوم محسوب می شود اما با وجود اینکه این مفهوم و کمیت آن چندان در سئو سایت اهمیت ویژه ای ندارد، اما دلیل نمی شود که درباره آن صحبت نکنیم و نکات مهم آن را به شما متذکر نشویم. هرچیزی هم که باشد، این مبحث جزو مباحثی است که حتی اگر اسم دقیق آن را تا به حال نمی دانستیم، باز درباره آن بحث می کردیم و به عنوان یک سئو کار، یاد گرفته بودیم که به آن دقت کنیم.
قبل از اینکه وارد مبحث بشویم، جا دارد که یک نکته ای را همینجا بگوییم که هم در خلال مقاله حواسمان به آن باشد، هم اینکه نه صرفا در مورد فرکانس کلمه کلیدی ، بلکه در رابطه با هر مفهوم دیگری در سئو سایت این موضوع برایمان روشن باشد. سئو سایت گاهی آن چیزی نیست که واقعا فکر می کنیم، شاید برای بهتر متوجه شدن سئو سایت، گاهی بد نباشد که یک عبارت انگلیسی را در گوگل یا موتور جست و جوی دیگری سرچ کنیم و ببینیم که نتایج اول، اصلا آن مواردی که ما تا این اندازه روی آن ها تاکید داریم را انجام نمی دهند و آرام آرام دارند به سمت سئو نوین پیش می روند که مسائلی برایش مهم است که واقعا دغدغه کاربران است. در ادامه این مقاله، متوجه خواهیم شد که چه چیزی ارزش وقت گذاشتن دارد و چه چیزی ارزش تاکید ندارد.

فرکانس کلمه کلیدی چیست ؟ آیا ارزش دارد

همه چیز در مورد فرکانس کلمه کلیدی

فرکانس کلمه کلیدی چیست؟

بیایید اول از همه از ماهیت این مفهوم شروع کنیم که آنقدر سادست که شاید بعد از خواندن مفهوم آن با خود بگویید “آهان، پس به این کاری که تا الان انقدر به آن دقت می کردیم چنین اسمی گذاشته اند” ولی همچنان باید انگار یک بار دیگر این موضوع را با خواندن ماهیت آن بررسی کنیم. فرکانس کلمه کلیدی به تعداد دفعاتی می گویند که یک کلمه یا عبارت کلیدی در یک صفحه از سایت تکرار شده است. به همین سادگی! یعنی مثلا اگر کلمه کلیدی صفحه ای از سایت ما “خرید ماشین لباسشویی” باشد و ما 20 بار در صفحه کلمه “خرید ماشین لباسشویی” را داشته باشیم، یعنی فرکانس کلمه کلیدی ما 20 است. چیزی که شاید خیلی از سئو کار ها تا به حال بسیار روی آن حساس بودیم اما شاید نام آن را هم نمی دانستیم و آن را به اشتباه، چگالی کلمه کلیدی می خواندیم.

تفاوت چگالی کلمه کلیدی با فرکانس کلمه کلیدی چیست؟

فرکانس کلمه کلیدی (Keyword Frequency) و چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) هر دو درباره یک چیز صحبت می کنند اما مفهوم آن ها کاملا با یکدیگر متفاوت است. این دو مفهوم شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند اما دو تفاوت عمده با یکدیگر دارند که آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد. اولین تفاوتی که این دو مفهوم با هم دارند این است که چگالی کلمه کلیدی با درصد و مقدار تقریبی نشان داده می شود، اما “فرکانس کلمه کلیدی” با عدد طبیعی و تعداد دقیق نشان داده می شود. مثلا اگر ما یک مقاله 100 کلمه ای داشته باشیم و 10 بار کلمه کلیدی در آن تکرار شده باشد، چگالی کلمه کلیدی ما 10% است و فرکانس آن 10 می باشد. این اصلی ترین و رسمی ترین تفاوت این دو مفهوم است.
اما این دو مفهوم یک تفاوت دیگری هم با هم دارند که باعث می شوند چگالی کلمه کلیدی، کمی اهمیت بیشتری نسبت به فرکانس کلمه کلیدی داشته باشد. آن هم این است که چگالی کلمه کلیدی نه تنها درباره درصد تکرار کلمه یا عبارت کلیدی است، بلکه نوع پخش شدن آن کلمه کلیدی در بخش های مختلف صفحه را نیز بررسی می کند. در مقاله بعدی سایت قرار است درباره چگالی کلمه کلیدی هم صحبت کنیم که در آن مقاله، خیلی بیشتر از چیزی که در اینجا گفتیم با چگالی کلمه کلیدی آشنا خواهید شد. فعلا تا به اینجا، به همین اندازه توضیح قناعت می کنیم.
اما یکی از عمده ترین شباهت های این دو مفهوم به یکدیگر این است که هردوی آن ها، آنقدری که ما فکر می کنیم مهم نیستند و اصلا نباید تمرکزی روی آن ها داشته باشیم. در ادامه درباره این موضوع، حداقل در رابطه با فرکانس کلمه کلیدی بیشتر صحبت می کنیم.

آیا فرکانس کلمه کلیدی در سئو سایت مهم است؟

اگر حتی فرکانس کلمه کلیدی در سئو سایت مهم هم باشد، فکر می کنید عدد این فرکانس بیشتر باشد بهتر است یا کمتر باشد؟ آفرین! جواب درست “کمتر” است. (اگر “بیشتر” به ذهنتان آمد، فکر کنم باید مقاله سئو on page در سال 2022 را در سایت ما مطالعه کنید و ببینید که سئو on page دیگر مانند قدیم نیست.)
البته که این کمتر بودن “فرکانس عبارت کلیدی” هم آنقدر چیز مهمی نیست و تنها برای این باید آن را بررسی کنیم که بالا بودن عدد این فرکانس، در واقع به ما می گوید که محتوای ما دچار Keyword Stuffing یا تکرار بی رویه کلمه کلیدی شده است. این مورد می تواند تاثیر منفی روی سئو سایت ما بگذارد و رتبه ما را تا حد زیادی پایین بیاورد. درباره این موضوع در مقاله تولید محتوای سئو شده نیز صحبت کردیم و در آن جا گفتیم که تولید محتوای سئو شده به هیچ عنوان به معنی اسپم کردن کلمه کلیدی نیست. تولید محتوای سئو شده اصول خاص خودش را دارد که برای فهمیدن آن ها می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید که در آن جا، به موارد دیگری نیز اشاره کرده ایم.
در کل اینکه فرکانس کلمه کلیدی نباید خیلی زیاد باشد و تعداد آن خیلی کم هم نباید باشد. در حدی که حداقل ربات های موتور جست و جو متوجه شوند که ما درباره چه موضوعی صحبت می کنیم و کاربران با جست و جوی چه Query ای باید به صفحه سایت ما برسند. پس نیازی نیست که سعی کنیم بیش از اندازه روی تکرار کردن یا نکردن این کلمه کلیدی تمرکز کنیم و باید حواسمان را به مسائلی بدهیم که مهمتر هستند و کاربر به آن ها توجه بیشتری می کند.

چه زمانی کلمات کلیدی ما به ایده آل ترین فرکانس می رسند؟

بیایید این موضوع را همیشه به یاد داشته باشیم و به عنوان یک سئو کار یا محتوانویس با خودمان تکرار کنیم: چیزی به نام فرکانس کلمه کلیدی ایده آل وجود ندارد! نه خود گوگل، نه Bing، نه اردک اردک برو (DuckDuckgo) و نه هیچ موتور جست و جوی دیگری به ما دیکته نکرده اند که شما باید به ازای هر مقدار محتوایی که می نویسید، فلان تعداد کلمه کلیدی در صفحه باید باشد. خیر، این پیشفرضی است که از گذشته در ذهن ما مانده است و البته که حق هم داریم. یک زمانی این موضوع برای موتور های جست و جو مهم بود و وقتی می گوییم یک زمان، درباره قبل از سال 2009 صحبت می کنیم. مسلما موتور جست و جوی پرطرفداری مانند گوگل در طی این 13 سال تغییراتی را به خودش دیده است و الگوریتم هایش را طبق فاکتور های مهم دیگری بروزرسانی کرده است. تمام این مواردی که می گوییم، دلیل بر این نیست که فرکانس کلمه کلیدی اصلا مهم نباشد. این فرکانس همچنان مهم است اما وقتی شما می خواهید درباره یک موضوعی صحبت کنید، مطمئن باشید که چه بخواهید و چه نخواهید، در یک محتوایی درباره آن موضوع، چندین بار آن کلمه را تکرار می کنید و این موضوع به صورت طبیعی اتفاق خواهد افتاد. پس سعی نکنید کلمه کلیدی را به زور در بخش های مختلف محتوا قرار بدهید با این خیال که داریم محتوای سئو شده می نویسیم. چیزی که واقعا برای موتور های جست و جو و کاربر سایت ما مهم است، تکرار کلمه کلیدی ما نیست. بیایید ببینیم که چه موضوعی واقعا ارزش بیشتری نسبت به فرکانس کلمه کلیدی و عدد مرتبط با آن دارد.

روی کلمه کلیدی تمرکز نکنید، روی محتوا تمرکز کنید!

سایت Techstacker درباره این موضوع حرف جالبی زده است که بد نیست هم مقاله مرتبط به آن نگاهی بیندازید که لینک آن را روی سایت مورد نظر قرار داده ایم، هم اینکه ببینید دارد چه می گوید. این سایت گفته است، “سعی نکنید با سیستم بازی کنید، چون این بازی، بازی ای نیست که شما برنده آن باشید” و منظور او این است که سعی نکنید سر موتور جست و جو را با بالا بردن فرکانس کلمه کلیدی و Keyword Stuffing شیره بمالید، موتور جست و جو خیلی زرنگ تر از این حرف هاست که فکرش را می کنیم. استراتژی تمرکز روی عبارت کلیدی یک استراتژی شکست خورده است و بار ها نیز خیلی از سایت ها این شکست را تجربه کرده اند. به جای آن، شما باید روی کیفیت محتوای خودتان و چیزی که ارائه می دهید تمرکز کنید. مطمئن باشید که موتور جست و جو این را متوجه می شود.
اگر شما چنین کاری بکنید، مطمئن باشید که وقتی دارید درباره موضوع مرتبطی صحبت می کنید، به صورت خودکار، به فرکانس ایده آل کلمه کلیدی هم می رسید و موتور های جست و جو صفحه سایت شما را را یک صفحه مرتبط و با کیفیت تلقی می کنند. پس سعی کنید به جای تمرکز روی چیزی که واقعا مهم نیست، خوانایی و روان بودن محتوایتان را بالا تر ببرید و وقتی نگاهی دوباره به محتوایتان می اندازید، به جای اضافه کردن بیهوده کلمه کلیدی یا حذف کردن آن، روی ساده تر و روان تر کردن جملات تمرکز کنید. بگذارید این مورد از کار های مرتبط با کلمه کلیدی را افزونه هایی مانند Yoast SEO یا Rank Math برایتان انجام بدهند که البته، حرف در آخر حرف شماست و آن کیفیت و خلاقیتی که خودتان می دانید. ابزار های سئو، همیشه دقیق و درست نیستند.

سخن پایانی

به مقاله ای که در حال حاضر خواندید دقت کردید؟ دیدید که ما اصراری نداشتیم که همواره درباره فرکانس کلمه کلیدی صحبت کنیم. اما چون موضوع ما مرتبط با این مفهوم بود، خود کلمه گاهی در محتوای ما جا خوش می کرد و مهم هم نبود که چند بار باید خودش را نشان بدهد. چون توجه به این مسائل دیگر دارد منسوخ می شود و در آینده نزدیک، آنقدر تکنولوژی های مربوط به سئو سایت پیشرفته تر می شوند که شاید روزی حتی مباحثی مانند لینک ها نیز کنار گذاشته بشوند و تمرکز به طور کامل روی تجربه کاربری برود. به هر حال ما نیز باید از همین حالا خودمان را برای آن روز ها آماده کنیم و مجهز باشیم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Rate this post